statystyki

SN: Za czołówkę telewizyjną należą się tantiemy

autor: Michał Culepa10.04.2018, 06:26; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:25
Wewnętrzne zasady nie mogą ograniczać ustawowych uprawnień autorów do wynagrodzenia za emisję dzieł w telewizji. Te przepisy mają bowiem charakter bezwzględnie obowiązujący.

Wewnętrzne zasady nie mogą ograniczać ustawowych uprawnień autorów do wynagrodzenia za emisję dzieł w telewizji. Te przepisy mają bowiem charakter bezwzględnie obowiązujący.źródło: ShutterStock

Organizacja zarządzająca prawami autorskimi nie może ograniczać wypłat tantiem za niektóre rodzaje krótkich form audiowizualnych, emitowanych w telewizji. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było wytoczone przez nominowanego do Oscara reżysera Tomasza Bagińskiego powództwo przeciwko Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Spór dotyczył tantiem z tytułu emisji telewizyjnej krótkich form animowanych, których reżyser był twórcą. Kilka lat temu Bagiński stworzył dla Telewizji Polskiej kilka kilkusekundowych czołówek oraz plansz i zwiastunów programowych, również zawierających animacje złożone z kilku plansz. Te formy były wielokrotnie emitowane w telewizji, jednak reżyser nie otrzymał z tego tytułu żadnych należności. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy TVP i SFP Telewizja Polska płaciła stowarzyszeniu określone kwoty na rzecz autorów utworów audiowizualnych, które to kwoty SFP dzieliło następnie między twórców.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane