statystyki

SN: Za czołówkę telewizyjną należą się tantiemy

autor: Michał Culepa10.04.2018, 06:26; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:25
Wewnętrzne zasady nie mogą ograniczać ustawowych uprawnień autorów do wynagrodzenia za emisję dzieł w telewizji. Te przepisy mają bowiem charakter bezwzględnie obowiązujący.

Wewnętrzne zasady nie mogą ograniczać ustawowych uprawnień autorów do wynagrodzenia za emisję dzieł w telewizji. Te przepisy mają bowiem charakter bezwzględnie obowiązujący.źródło: ShutterStock

Organizacja zarządzająca prawami autorskimi nie może ograniczać wypłat tantiem za niektóre rodzaje krótkich form audiowizualnych, emitowanych w telewizji. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było wytoczone przez nominowanego do Oscara reżysera Tomasza Bagińskiego powództwo przeciwko Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Spór dotyczył tantiem z tytułu emisji telewizyjnej krótkich form animowanych, których reżyser był twórcą. Kilka lat temu Bagiński stworzył dla Telewizji Polskiej kilka kilkusekundowych czołówek oraz plansz i zwiastunów programowych, również zawierających animacje złożone z kilku plansz. Te formy były wielokrotnie emitowane w telewizji, jednak reżyser nie otrzymał z tego tytułu żadnych należności. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy TVP i SFP Telewizja Polska płaciła stowarzyszeniu określone kwoty na rzecz autorów utworów audiowizualnych, które to kwoty SFP dzieliło następnie między twórców.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane