statystyki

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta

autor: Piotr Szymaniak31.01.2018, 07:43; Aktualizacja: 31.01.2018, 10:24
paragrafy

Oprócz tego precyzyjnie określono zasady reprezentowania przez OZZ twórców, artystów, wykonawców, producentów lub wydawców, którzy nie zawarli umowy o zbiorowe zarządzanieźródło: ShutterStock

 Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw. dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r.

Zadaniem dyrektywy jest harmonizacja zasad działalności organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, czyli przede wszystkim prawami do utworów, artystycznych wykonań, fonogramów i wideogramów (częściowo także prawami do wydań książek i prasy). Projekt, który trafi teraz do Sejmu, określa nowe zasady funkcjonowania OZZ, by zapewnić przejrzystość ich działania oraz odpowiedzialność wobec swoich członków i podmiotów uprawnionych. Przewiduje też ułatwienia dla przedsiębiorców. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będą oni zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania. W większości przypadków będzie to tylko jedna OZZ.

Oprócz tego precyzyjnie określono zasady reprezentowania przez OZZ twórców, artystów, wykonawców, producentów lub wydawców, którzy nie zawarli umowy o zbiorowe zarządzanie. Oprócz tego organizacje takie jak ZAiKS będą też musiały prowadzić i na bieżąco aktualizować m.in. elektroniczny wykaz umów o zbiorowe zarządzanie. Projekt wprowadza też obowiązek informowania o przysługujących należnościach i potrąceniach oraz wypłacania tantiem najpóźniej w ciągu dziewięciu miesięcy od końca roku obrotowego, za który zostały pobrane.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane