statystyki

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi przyjęta

autor: Piotr Szymaniak31.01.2018, 07:43; Aktualizacja: 31.01.2018, 10:24
paragrafy

Oprócz tego precyzyjnie określono zasady reprezentowania przez OZZ twórców, artystów, wykonawców, producentów lub wydawców, którzy nie zawarli umowy o zbiorowe zarządzanieźródło: ShutterStock

 Projekt przyjęty przez rząd stanowi wdrożenie dyrektywy 2014/26/UE (tzw. dyrektywy CMR). W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary za brak implementacji w wysokości 87 612 euro za każdy dzień opóźnienia. A termin na dostosowanie do unijnych przepisów liczony jest od 10 kwietnia 2016 r.

Zadaniem dyrektywy jest harmonizacja zasad działalności organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, czyli przede wszystkim prawami do utworów, artystycznych wykonań, fonogramów i wideogramów (częściowo także prawami do wydań książek i prasy). Projekt, który trafi teraz do Sejmu, określa nowe zasady funkcjonowania OZZ, by zapewnić przejrzystość ich działania oraz odpowiedzialność wobec swoich członków i podmiotów uprawnionych. Przewiduje też ułatwienia dla przedsiębiorców. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będą oni zmuszeni do odprowadzania tantiem jednocześnie do wielu organizacji zbiorowego zarządzania. W większości przypadków będzie to tylko jedna OZZ.

Oprócz tego precyzyjnie określono zasady reprezentowania przez OZZ twórców, artystów, wykonawców, producentów lub wydawców, którzy nie zawarli umowy o zbiorowe zarządzanie. Oprócz tego organizacje takie jak ZAiKS będą też musiały prowadzić i na bieżąco aktualizować m.in. elektroniczny wykaz umów o zbiorowe zarządzanie. Projekt wprowadza też obowiązek informowania o przysługujących należnościach i potrąceniach oraz wypłacania tantiem najpóźniej w ciągu dziewięciu miesięcy od końca roku obrotowego, za który zostały pobrane.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane