Reklama

Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? 5 scenariuszy

The Useless Class Scenariusz odpowiadający na czynnik technologiczny – zakłada robotyzację i wykorzystanie sztucznej inteligenci na taką skalę, że praca ludzka stanie się zbędna lub potrzebna w bardzo niewielu obszarach. Jak człowiek odnajdzie się w tym świecie? Tematem wielu dyskusji jest w tym kontekście tzw. dochód podstawowy, o którym na EFNI wiele mówił Guy Standing, autor pojęcia „prekariat”. no job praca-rynek-pracy-bez pracy– Trzeba jednak pamiętać, że gdy znikają jedne zawody, pojawiają się inne. Szacuje się, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jeszcze kilkanaście lat temu media społecznościowe nie istniały, a dziś całe rzesze ludzi pracują jako specjaliści właśnie w tej dziedzinie. To, co jest pewne to, że w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować tyle, co dziś. Klasyczny 8-godzinny dzień pracy przestanie obowiązywać – pisze autorka w raporcie.
The Useless Class Scenariusz odpowiadający na czynnik technologiczny – zakłada robotyzację i wykorzystanie sztucznej inteligenci na taką skalę, że praca ludzka stanie się zbędna lub potrzebna w bardzo niewielu obszarach. Jak człowiek odnajdzie się w tym świecie? Tematem wielu dyskusji jest w tym kontekście tzw. dochód podstawowy, o którym na EFNI wiele mówił Guy Standing, autor pojęcia „prekariat”. no job praca-rynek-pracy-bez pracy– Trzeba jednak pamiętać, że gdy znikają jedne zawody, pojawiają się inne. Szacuje się, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jeszcze kilkanaście lat temu media społecznościowe nie istniały, a dziś całe rzesze ludzi pracują jako specjaliści właśnie w tej dziedzinie. To, co jest pewne to, że w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować tyle, co dziś. Klasyczny 8-godzinny dzień pracy przestanie obowiązywać – pisze autorka w raporcie. / ShutterStock
Będziemy pracować do końca życia i to jako freelancerzy? A może największy wpływ na biznes będzie miało środowisko i wszechobecny trend transparentności? Scenariuszy na najbliższe lata jest pięć. Wszystkie opracowała Natalia Hatalska, której najnowszy projekt – Instytut badań nad przyszłością – właśnie rozpoczął działalność. W wydanym raporcie: „Praca. Scenariusze przyszłości”, autorka kreśli 5 wizji, które nie tylko mają największą szansę się spełnić, ale – jak pisze – wymagają także jak najszybszej reakcji.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej