Będziemy pracować do końca życia i to jako freelancerzy? A może największy wpływ na biznes będzie miało środowisko i wszechobecny trend transparentności? Scenariuszy na najbliższe lata jest pięć. Wszystkie opracowała Natalia Hatalska, której najnowszy projekt – Instytut badań nad przyszłością – właśnie rozpoczął działalność. W wydanym raporcie: „Praca. Scenariusze przyszłości”, autorka kreśli 5 wizji, które nie tylko mają największą szansę się spełnić, ale – jak pisze – wymagają także jak najszybszej reakcji.
1
There Are No Jobs On a Dead Planet
Tu decydujący jest czynnik środowiskowy – zmiana klimatu i wynikający z niej scenariusz: jak na rynek pracy wpłynie przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Jeśli od węgla nie odejdziemy scenariusz może być znacznie bardziej niebezpieczny – zero pracy skoro planeta umarła.
Oprócz wyników samego badania i analizy przeprowadzonej przez autorkę interesujące są w tym materiale przykłady pokazujące, że już teraz zaczynają się zacierać stereotypy dotyczące pracy. Z tym, że to, co dziś często jest wyjątkiem potwierdzającym regułę w niedalekiej przyszłości stanie się zapewne nową zasadą rynku pracy.
ShutterStock
2
Working Forever
Pracować będziemy przez całe życie, czemu sprzyjać będzie wydłużający się okres jego trwania.
Autorka zakłada, że – przy założeniu, że ludzkie życie będzie trwało nieokreślenie długo – można także uznać, że dotychczasowy trójetapowy model (edukacja – praca – emerytura) przestanie funkcjonować.
Ludzkie życie składać się będzie raczej z kilku następujących po sobie żyć, gdzie praca, edukacja i odpoczynek będą się nawzajem przenikać.
ShutterStock
3
Through the Glass Door
Scenariusz oparty na czynniku politycznym, zakładający pełną transparentność. Firmy, organizacje i pracownicy muszą nauczyć się funkcjonować w środowisku w pełni otwartym informacyjnie – jeśli chodzi o podejmowane decyzje czy wysokość wynagrodzeń.
– Zdecydowana większość środowiska start-upowego wyznaje zasadę transparentności, bo dzięki niej ma dostęp do wiedzy niezbędnej, by dalej się rozwijać – pisze Natalia Hatalska. – Znajomość celów działania firmy wpływa zaś na zaangażowanie pracowników, a w konsekwencji – na ich zwiększone poczucie odpowiedzialności za projekt i firmę.
Według badań Gallupa pracownicy, którzy wiedzą, za jakie projekty i zadania są odpowiedzialni, siedmiokrotnie bardziej zaangażowani są w swoją pracę. Są również bardziej efektywni.
ShutterStock
4
People Per Hour
Odpowiada na czynnik ekonomiczny. Będzie to tzw. ekonomia wolnych strzelców – młodsze pokolenia już dziś na pierwszych miejscach stawiają elastyczność i mobilność w pracy, zdecydowanie częściej pracują jako freelancerzy, zdalnie lub we własnych firmach. W 2025 roku millennialsi będą stanowić już 75 proc. siły roboczej na świecie i to oni i ich potrzeby będą nadawać kształt rynkowi pracy.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama