Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? 5 scenariuszy

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
The Useless Class Scenariusz odpowiadający na czynnik technologiczny – zakłada robotyzację i wykorzystanie sztucznej inteligenci na taką skalę, że praca ludzka stanie się zbędna lub potrzebna w bardzo niewielu obszarach. Jak człowiek odnajdzie się w tym świecie? Tematem wielu dyskusji jest w tym kontekście tzw. dochód podstawowy, o którym na EFNI wiele mówił Guy Standing, autor pojęcia „prekariat”. no job praca-rynek-pracy-bez pracy– Trzeba jednak pamiętać, że gdy znikają jedne zawody, pojawiają się inne. Szacuje się, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jeszcze kilkanaście lat temu media społecznościowe nie istniały, a dziś całe rzesze ludzi pracują jako specjaliści właśnie w tej dziedzinie. To, co jest pewne to, że w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować tyle, co dziś. Klasyczny 8-godzinny dzień pracy przestanie obowiązywać – pisze autorka w raporcie.
The Useless Class Scenariusz odpowiadający na czynnik technologiczny – zakłada robotyzację i wykorzystanie sztucznej inteligenci na taką skalę, że praca ludzka stanie się zbędna lub potrzebna w bardzo niewielu obszarach. Jak człowiek odnajdzie się w tym świecie? Tematem wielu dyskusji jest w tym kontekście tzw. dochód podstawowy, o którym na EFNI wiele mówił Guy Standing, autor pojęcia „prekariat”. no job praca-rynek-pracy-bez pracy– Trzeba jednak pamiętać, że gdy znikają jedne zawody, pojawiają się inne. Szacuje się, że 65 proc. dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jeszcze kilkanaście lat temu media społecznościowe nie istniały, a dziś całe rzesze ludzi pracują jako specjaliści właśnie w tej dziedzinie. To, co jest pewne to, że w przyszłości ludzie nie będą musieli pracować tyle, co dziś. Klasyczny 8-godzinny dzień pracy przestanie obowiązywać – pisze autorka w raporcie. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Obkuty
    2016-10-10 18:11:33
    No to może ja nakreślę moją własną wizję dochodów pracownika w przyszłości. I będzie to wizja jednolita i bardzo osobista, w przeciwieństwie do "lotnych piasków " które kreślone są w tym projekcie. Dodam, że to własnie "lotne piaski" bezustannego "uelastyczniania " rynku pracy, stały się przyczyna tej zmiany,,której byliśmy świadkami niedawno. W mojej wizji pracownik, oprócz tzw. dochodu podstawowego, który obecnie projektowany, ma 5 rodzajów, które współwystępują łącznie w zależności od zachowań jego partycypantów, będzie miał też dostęp do innych źródeł dochodu. Będą to dochody z tzw. prosumenctwa ( usług nie pochodzących z działalności gospodarczej ) takich , jak : zielona energia, udziały lub akcje z takich rynków, czy też wymiany usług - obecnie istniejące jako tzw. banki czasu. Pozwoli to zarządzać aktywami każdemu uczestnikowi, podobnie jak dzisiaj zarządzamy swoimi kartami kredytowymi, lub rachunkami bankowymi i oczywiście inwestować nadwyżki. Do tego będą dochodzić nieregularne projekty na rozwiązania różnych lokalnych problemów ogłaszane przez samorządy, z grantami na rozwiązywanie ich. Będzie to praca pozwalająca wykonywać ją w mniejszej lub większej różnorodności. Co ważniejsze nie będzie ona wchodzić sobie w kolizję, a wykonywanie jej będzie zależeć od współpracy zespołu i znajomości lokalnych uwarunkowań. Do tego będą dochodzić ulgi podatkowe, do poszczególnych rodzajów działalności preferowanych w danym okresie przez państwo. Ta wizja to oczywiście projekt na zasadzie "burzy mózgów " , ale nie dajmy sobie narzucać rozwiązań nieakceptowalnych OBECNIE społecznie, tylko dlatego, że występują pod innymi nazwami.
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej