Wszelkie badania rynku pracy cyklicznie wskazują na te same problemy, które hamują jego rozwój. Zobacz te, które są najpoważniejszym wyzwaniem.
1
2. Niedopasowanie umiejętności do rynku pracy
Z najnowszego raportu Barometr Rynku Pracy wynika, że choć bezrobocie nie spada gwałtownie, to coraz więcej pracodawców zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. W 2014 roku co trzeci zatrudniający miał z tym problem. W efekcie powstaje spora luka edukacyjna złożona z osób, które mają wyższe wykształcenie, ale nie mogą odnaleźć się na rynku.
ShutterStock
2
3. Zatrudnianie seniorów
Z roku na rok wydłuża się powszechny wiek emerytalny. W czerwcu br. kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. – w wieku 60 lat, ale mając 60 lat i 8 miesięcy. W ewidencji pośredniaków liczba pań 60+ wzrosła w ciągu roku o 3,8 tys., przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn w tym wieku. Tymczasem o ile w czerwcu zarejestrowanych bezrobotnych było o 290 tys. mniej niż przed rokiem, o tyle w grupie wiekowej 60 lat i więcej przybyło ich w ciągu roku 7 tys. (8,5 proc.) - do 88,9 tys.
ShutterStock
3
4. Wzrost efektywności
Polacy są w czołówce UE jeśli chodzi o czas spędzony w pracy. Ale pod względem wydajności jesteśmy w ogonie Europy, nasza produktywność jest trzykrotnie mniejsza niż unijna średnia. ak wynika z danych Eurostatu, w 2013 r. przeciętnie w ciągu tygodnia przepracowaliśmy niemal 41 godzin, czyli o 3,5 godz. więcej niż średnio w UE, i wyprzedzili nas na tym polu tylko Grecy.
Natomiast biorąc pod uwagę naszą produktywność w tym samym roku (liczoną jako PKB wytworzony w ciągu godziny pracy) – jak podaje Eurostat - zajmujemy 5. miejsce od końca w Unii (z wynikiem 10,6 euro). Wyprzedzamy tylko Litwę, Łotwę, Rumunię i Bułgarię.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję