Czasem zmiana pracy jest konieczna, lepiej jednak, gdy jest to działanie przemyślane i zaplanowane. Jak więc należy zmieniać pracę w mądry sposób?
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, BY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Co lubisz robić?
Jeśli w pracy wykonujesz zadania, które lubisz – nie zmieniaj tego i rób nadal to, co daje ci satysfakcję. Przysłowie mówi: „Znajdź pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani dnia w życiu”. Jeśli coś lubisz robić to niemal na pewno jesteś lub będziesz w tym dobry. Jeśli więc twoja obecna praca nie sprawia ci przyjemności – czas poszukać w sobie tego, co naprawdę lubisz. Jak? Zadaj sobie trzy pytania i odpowiedzi spisz na kartce. Pytania jakie trzeba sobie zadać to: Co lubię robić? Co umiem robić? Co mogę robić? Żeby sobie uświadomić, co lubisz – przypomnij sobie sytuacje, kiedy byłeś zadowolony z siebie (także poza pracą zawodową). Pytanie o to, co umiesz robić potraktuj szeroko – pomyśl także o tym, co robisz w ramach hobby, poza pracą. Pytanie o to co możesz robić ma pomóc zdać sobie sprawę ze swoich ograniczeń i zobowiązań (np. prywatnych, rodzinnych, zdrowotnych), które zawężą pole realnie możliwej zmiany zawodowej.
ShutterStock
2
CV i portfolio
Większość pracujących na etacie nie uzupełnia na bieżąco swojego CV, ani tym bardziej portfolio, czyli katalogu projektów wykonanych. Jeśli jednak podejmujemy decyzję o zmianie pracy – nadchodzi czas, by zebrać i uporządkować historię dotychczasowej kariery. Uzupełnij swoje CV o opis tego, co robiłeś w ostatnim okresie, pokaż w liczbach swoje sukcesy (np. „Zarządzałem projektem o wartości 100 tys. złotych” lub „podwyższyłem sprzedaż produktu X w okręgu Y o 15 proc.”). Warto też poprosić zaufaną osobę, by przeczytała odświeżone CV i podzieliła się z nami swoją opinią na jego temat.
ShutterStock
3
Znajomości
Dobrze rozumiane znajomości i kontakty są niezbędne na każdym etapie kariery. Nie chodzi tu o „załatwianie” posady bez podstaw merytorycznych - raczej o budowanie sieci kontaktów z ludźmi, którzy wykonują już zawód, jaki my chcemy dopiero wykonywać.
Ważne jest, by przy zawieraniu znajomości zawodowych zachować naturalność - bez sztucznych rozmów i gestów, które grożą popadnięciem w śmieszność. Zasada jest tu intuicyjnie prosta: by dołączyć do nowych kręgów, trzeba dać się poznać i zaangażować - np. na forach internetowych, serwisach społecznościowych oraz – a właściwie przede wszystkim – w czasie wydarzeń skupiających ludzi, których chcemy poznać.
ShutterStock
4
Nie pal za sobą mostów
Emocje nie są dobrym doradcą. Nieporozumienia i konflikty to normalny stan relacji w pracy, które przeplatane są przeważającymi zazwyczaj okresami współpracy i zgody. Osobiste animozje i dawne spory warto na bieżąco odkładać w niepamięć i wyjaśniać. Na pewno nie warto uzewnętrzniać zadawnionych pretensji w postaci wymiany obraźliwych epitetów z szefem lub współpracownikami w momencie rozstawania się z pracodawcą. Tym bardziej nie zalecane jest obrażanie się na firmę, z której odchodzimy. Warto zawsze pamiętać, że dawne znajomości mogą okazać się w przyszłości cenne i potrzebne w przyszłości.
ShutterStock
5
Strategia poszukiwania pracy
W procesie zmiany pracy niezmiernie istotne jest opracowanie indywidualnej strategii poszukiwania pracy, czyli ustalenie planu działania. Pamiętajmy, że szukanie pracy to też praca, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Proces zmiany pracy powinien być poprzedzony analizą mocnych i słabych stron, dotychczasowego doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji. Warto podsumować swoje doświadczenie i dokonania zawodowe oraz określić przeszkody utrudniające dotychczasowy rozwój. Zastanowić się, jaka praca sprawiała nam największą satysfakcję, na jakim stanowisku i w jakiej branży chcemy pracować, w jakim wymiarze czasu.
Na podstawie otrzymanych wniosków należy ustalić swój cel zawodowy
i sporządzić plan jego realizacji. Zaplanujmy swoją karierę w świadomy sposób. Strategia zmiany pracy musi zawierać konkretne etapy i terminy ich wykonania. Pamiętajmy też
o motywacji, gdyż to jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. Angażujmy się w proces realizacji przyjętych przez nas założeń. Bądźmy systematyczni
i konsekwentni. Jeśli wiemy już jaki jest nasz cel i jakiej pracy poszukujemy, przygotujmy profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Działajmy wielotorowo, wykorzystując różne źródła ofert pracy. A gdy telefon zadzwoni i otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, solidnie się do niej przygotujmy.
Joanna Krzykanowska, KreatorzyKariery.pl >>
ShutterStock
6
Błędy, jakie możesz popełnić
Nie wszystkie motywacje popychające nas do zmiany pracy są warte tego, by zdecydować się na taki krok. Jeśli przy zmianie pracy twoim głównym celem jest uzyskanie lepszej płacy – powinieneś zastanowić się, czy wyższe wynagrodzenie jest warte codziennego stresu w pracy z powodu wykonywania obowiązków, których szczerze nie lubisz.
Ostrzegawcza lampka powinna się zapalić także w głowie każdego w przypadku silnej presji np. ze strony bliskich i rodziny, którzy widzieliby nas w innej firmie albo w innym zawodzie. Trzeba pamiętać, że wykonywanie pracy, którą sami sobie świadomie wybraliśmy, wprost przekłada się na satysfakcję z tego co robimy i osiągane efekty.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję