Im więcej godzin spędzisz na przygotowaniach do podjęcia wakacyjnej pracy za granicą, tym lepiej zabezpieczysz się przed przykrymi niespodziankami. Zobacz, o czym warto pamiętać.
.
1
EURES, czyli doradcy w całej Europie
Bezpiecznych i odpowiedzialnych usług doradczych możesz się spodziewać ze strony przedstawicieli unijnej sieci EURES, którzy w Polsce pracują w wojewódzkich urzędach pracy. W ramach świadczonych nieodpłatnie usług doradcy EURES pomagają w poszukiwaniu pracy w krajach UE oraz przekazują informacje o formalnościach niezbędnych w przypadku podjęcia pracy w danym państwie. Poradniki oraz oferty pracy długoterminowej i krótkoterminowej z terenu całej Unii publikowane są w Internecie na polskiej stronie EURES (http://www.eures.praca.gov.pl/).
ShutterStock
2
Po pierwsze: bezpiecznie
Unijni specjaliści zajmujący się rynkiem pracy na terenie UE w ramach sieci EURES opracowali kilka wskazówek bezpieczeństwa dla osób, które zamierzają znaleźć pracę w innym niż ojczysty kraju UE. Pracodawcę z innego kraju trzeba przede wszystkim sprawdzić - w dobie Internetu jest to o tyle łatwiejsze, że w zasięgu myszki i klawiatury mamy stronę internetową firmy i fora dyskusyjne, na których ludzie dzielą się opinią o danym przedsiębiorstwie.
Jeśli korzystasz z pośrednictwa agencji zatrudnienia, sprawdź wcześniej, czy widnieje ona w urzędowej bazie takich podmiotów, którą prowadzi Ministerstwo Pracy (http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx). Agencja nie może pobierać opłat za pośrednictwo w znalezieniu pracy - może jedynie domagać się zwrotu faktycznie poniesionych kosztów (opłat za badania lekarskie, wydanie wizy, kosztów transportu pracownika czy tłumaczenie dokumentów). Aby uniknąć nieporozumień warto zadbać o spisanie umowy.
ShutterStock
3
Formalności
Jako pracownicy zatrudnieni u zagranicznego pracodawcy podlegamy zasadom korzystania z usług opieki zdrowotnej obowiązującym wszystkich pracowników w danym kraju. Więcej informacji na ten temat dostarcza m.in. portal Unii Europejskiej (http://europa.eu/eu-life/index_pl.htm).
Państwa UE różnią się między sobą obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw i obowiązków pracownika. Wymogi formalne związane z podjęciem pracy w danym państwie zależą m.in. od długości pobytu. Informacje na ten temat znajdziemy na portalu UE poświęconym pracy na terenie UE (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/index_pl.htm). Im lepiej poznasz podstawowe prawa i obowiązki, które dotyczą pracowników w danym kraju – w zakresie wynagrodzenia, prawa pobytu, rejestracji – tym spokojniej będziesz mógł poświęcić uwagę obowiązkom.
Niezależnie od kraju i firmy, w której zamierzasz pracować, warto mieć ze sobą dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe przetłumaczone na język państwa, do którego się udajemy. Warto mieć również na uwadze, że wszelkie umowy z pracodawcą zagranicznym będą oparte na prawie kraju, w którym praca będzie wykonywana.
ShutterStock
4
Zwrot podatku płaconego za granicą
Zatrudnienie w dowolnym kraju Unii Europejskiej pociąga za sobą obowiązki podatkowe. Anna Nowacka, PR Manager z Euro-Tax zaleca, by podczas wykonywania pracy u zagranicznego pracodawcy kompletować wszelką dokumentację świadczącą o osiągniętych dochodach. Rozliczenie podatkowe z zagranicznym fiskusem co do zasady odbywa się, podobnie jak w Polsce, przez potrącenie należnych kwot z wynagrodzenia brutto. Część tych pieniędzy można jednak odzyskać - w ubieganiu się o zwrot nadpłaconego podatku wyspecjalizowało się wiele firm, które dysponują specjalistami biegłymi w zawiłościach regulacji podatkowych poszczególnych państw UE.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję