statystyki

Wojsko Macierewicza trafiło do komisji

autor: Artur Radwan07.11.2016, 07:08; Aktualizacja: 07.11.2016, 08:34
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.źródło: PAP
autor zdjęcia: PrzemysĹ‚aw PiĹtkowski

Wojska Obrony Terytorialnej nie będą podlegać dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Nadzór nad nimi obejmie bezpośrednio szef MON. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Bezpośrednia podległość żołnierzy WOT ministrowi Macierewiczowi została ostro skrytykowania przez posłów z PO i Nowocześniej, którzy postulowali odrzucenie projektu w całości. Ostatecznie jednak trafił on do dalszych prac w sejmowej komisji obrony narodowej.

Na podstawie nowych regulacji ma zostać utworzonych 17 batalionów WOT, w których docelowo będzie służyć 50 tys. ochotników rozlokowanych w powiatach. Przy czym w przyszłym roku powstaną tylko trzy, które zostaną zlokalizowane w województwach podkarpackim, lubelskim i podlaskim. W pierwszej kolejności będą do nich przyjmowani absolwenci klas wojskowych, a także członkowie organizacji paramilitarnych. Jednak wraz z rozpoczęciem służby nie będą mogli przynależeć do żadnej partii politycznej ani związku zawodowego. Do WOT będą mogły być też przyjmowane osoby z kategorią D (obecnie mogą oni służyć w czasie wojny), przy czym to rozwiązanie będzie miało zastosowanie wyłącznie do specjalistów poszukiwanych przez wojsko.

Projekt zakłada, że po 16 dniach szkolenia ochotnicy staną się żołnierzami. Co do zasady będą oni wzywani na ćwiczenia raz w miesiącu – w czasie weekendu. W ciągu czterech lat budżet państwa przeznaczy na WOT około 4 mld zł.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane