statystyki

Fundusz pracowniczy zaoszczędzi na opłatach sądowych

autor: Łukasz Guza13.10.2016, 07:24; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:07
złoty, pieniądze

Sytuacja finansowa funduszu będzie lepsza.źródło: ShutterStock

Kilka milionów złotych rocznie może zaoszczędzić Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Stanie się tak, jeśli uchwalony zostanie projekt nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zakłada on bowiem zwolnienie FGŚP z opłat sądowych w przypadku dochodzenia należności od pracodawców, którzy zalegali z wypłatami świadczeń dla zatrudnionych (i zostały one uregulowane ze środków funduszu).

– Taka zmiana rozstrzygnie dotychczasowe wątpliwości związane z opłatami. I zracjonalizuje obecnie obowiązujące regulacje dotyczące FGŚP – tłumaczy Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Kadrowe.

Zgodnie z przepisami wypłata świadczeń pracownikom ze środków funduszu powoduje, że jego dysponent (marszałek województwa w imieniu ministra pracy) zyskuje roszczenie wobec pracodawcy o zwrot kwot przekazanych jego podwładnym. Wypłata z FGŚP jest jednak możliwa tylko w razie upadłości przedsiębiorcy, umorzenia postępowania upadłościowego (lub oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości) ze względu na brak majątku na zaspokojenie kosztów takiej procedury oraz wykreślenia firmy z ewidencji działalności gospodarczej.

Takie przesłanki wypłat sugerują, że zatrudniający nie ma środków na zwrot pieniędzy do FGŚP. A to podaje w wątpliwość celowość dochodzenia roszczeń przed sądami (i wydatkowania publicznych pieniędzy), w szczególności ze względu na możliwość ponoszenia wspomnianych opłat. Niektóre sądy zwalniają fundusz z ich ponoszenia, uznając, że przejście roszczenia z pracownika na FGŚP oznacza, że ten ostatni zyskuje też uprawnienia przysługujące zatrudnionym w postępowaniu (czyli zwolnienie z opłat sądowych, o ile wartość sporu nie przekracza 50 tys. zł). Ale inne inaczej interpretują przepisy (np. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w postanowieniu z 4 kwietnia 2014 r., sygn. 1 Acz 311/14). Zgodnie z odmienną wykładnią w każdej sprawie, w której fundusz dochodzi roszczeń od pracodawcy, powinien uiszczać opłatę w wysokości 5 proc. wartości żądania.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane