statystyki

100 ułatwień dla firm: Kosztowne zmiany dla pracodawców

autor: Konstanty Dobiejewski11.08.2016, 17:00
Firma przyjazna MSP na start

Naturalne dotychczas procesy transformacji mogą zostać zahamowaneźródło: Materiały Prasowe

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, nadrzędnym celem projektowanych zmian jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.

Jak czytamy dalej, służyć temu mają m.in. doprecyzowanie zagadnień wywołujących wątpliwości interpretacyjne oraz zmiany wspierające rozwój przedsiębiorczości. Z takim celem w żaden sposób nie można się spierać, niestety uważna lektura planowanej nowelizacji prowadzi do wniosku, że nie wszystkie proponowane przez resort rozwoju rozwiązania rzeczywiście przyczynią się do poprawy sytuacji podmiotów gospodarczych.

Zgodnie z art. 15 projektu ustawy dotyczącej poprawy otoczenia prawnego zmianie ulec ma art. 27 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Planowane jest bowiem dodanie do tego artykułu ust. 2, w myśl którego do stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie stosuje się odrębnych przepisów o sukcesji praw i obowiązków w przypadku przekształceń, łączenia się lub podziału płatników składek.

Postanowienie w proponowanym brzmieniu burzy wypracowany obecnie w orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego pogląd, w myśl którego przedsiębiorca poddany procesowi reorganizacji ma pełne prawo korzystać z wypracowanej przez jego poprzednika prawnego ulgi w postaci obniżonej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jak bowiem stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 marca 2009 r. (sygn. akt II UK 292/2008), sukcesja w zakresie ubezpieczeń społecznych i możliwość przejęcia składki płaconej przez poprzednika prawnego to niesprzeczna z zasadami współżycia społecznego korzyść wynikająca z procesu transformacji. Linia ta była jednolicie podtrzymywana w praktyce sądów powszechnych. W świetle powyższego trudno byłoby zgodzić się z ewentualnym twierdzeniem, że sukcesja praw i obowiązków w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych była przedmiotem wątpliwości natury interpretacyjnej.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane