Zatrudnianie cudzoziemców: 30 zł to za dużo za zezwolenie na pracę w Polsce

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:04
rekrutacja, praca, pracownik

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zaostrzonych zasad zatrudniania w Polsce obywateli państw trzecich.źródło: ShutterStock

Związkowcy i pracodawcy są zgodni – obywatele sześciu państw (w tym Ukrainy) powinni mieć możliwość podejmowania pracy w Polsce bez konieczności przechodzenia trudnych procedur i ponoszenia nadmiernych kosztów. Ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwala unijna dyrektywa.

Tak wynika ze wspólnego stanowiska pracowników i pracodawców zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego. Dotyczyło ono projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzenia zmian wymaga od nas unijna dyrektywa sezonowa – czas na jej implementację upływa we wrześniu.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zaostrzonych zasad zatrudniania w Polsce obywateli państw trzecich. Resort rezygnuje z uproszczonej procedury oświadczeniowej. Obecnie pracodawca, który chce zatrudnić obywatela z sześciu uprzywilejowanych państw (Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy), wystarczy, że zarejestruje go w urzędzie pracy i bezpłatnie złoży oświadczenie o zamiarze jego zatrudnienia. Tymczasem proponowane przepisy zakładają, że pracodawca zainteresowany pracą obywateli państw trzecich będzie musiał ubiegać się dla nich o zezwolenie na pracę krótkoterminową albo sezonową. Za złożenie wniosku w tej sprawie zapłacą 30 zł. Ta procedura będzie obowiązywała obywateli wszystkich państw trzecich, z tym że zatrudnienie cudzoziemca z jednego z sześciu uprzywilejowanych krajów (np. Ukraińca) do prac sezonowych nie będzie wymagało spełniania niektórych kryteriów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lex(2016-07-21 13:05) Zgłoś naruszenie 12

    Cyrk, Polakom mowia - jak sie nie podoba robota za 1200 na mc to mam 10 Ukrow na ich miejsce a 30 PLN widzi im sie za duzo za zezwolenie na prace. PiS zrobi z tym porzadek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane