statystyki

Płaca minimalna na poziomie 13 zł za godzinę? Praca na zleceniu lepiej płatna niż etat

autor: Urszula Mirowska-Łoskot07.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.07.2016, 08:12
Część posłów ma wątpliwości, czy stawka powinna być jednakowa dla wszystkich.

Część posłów ma wątpliwości, czy stawka powinna być jednakowa dla wszystkich.źródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Od 1 stycznia 2017 r. zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą zarabiać co najmniej 13 zł za godzinę pracy. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, nad którym pracuje Sejm. – Chcemy walczyć z nadużywaniem umów cywilnoprawnych i poprawić byt Polaków – przekonywał Jan Mosiński, poseł PiS, sprawozdawca projektu.

Jednak zdaniem opozycji proponowane przepisy nie przyniosą zakładanego efektu. Głównie dlatego, że z łatwością będzie można ominąć wymóg płacenia minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorcom. – Wystarczy, że osoba pracująca na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie musiała płacić firmie zlecającej za wypożyczenie sprzętu czy szkolenie. Możliwości jest mnóstwo. Jestem przekonana, że przedsiębiorcy już szukają luk w przepisach, które sprawią, że podwyższenie stawki godzinowej zaistnieje tylko na papierze – mówi Izabela Mrzygłocka, poseł PO. Dodaje, że mimo zgłaszania tych uwag w trakcie prac nad projektem, rząd nie przedstawił rozwiązań, które uszczelniłyby nowelę.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane