statystyki

RPO: Za krótki czas na zwolnienia niezgodny z konstytucją

autor: Łukasz Guza05.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:07
Kalendarz

Obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu.źródło: ShutterStock

Siedmiodniowy termin na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę nie zapewnia zatrudnionym odpowiedniego dostępu do sądu i jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Tak wynika ze stanowiska dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, przedstawionego w sprawie, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. P 8/16; RPO przyłączył się do tego postępowania).

W piśmie skierowanym do prezesa TK rzecznik przypomniał, że na ustawodawcy ciąży obowiązek kształtowania procedur sądowych w sposób optymalnie zapewniający każdemu prawo do rozpatrzenia jego sprawy na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP. Każdy obywatel ma zatem prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Tymczasem art. 264 par. 1 k.p. przewiduje, że pracownik ma jedynie siedem dni na odwołanie się od – jego zdaniem – bezprawnego lub nieuzasadnionego wymówienia.

– Niezależnie od stanu emocji, naturalnych w takim przypadku, pracownik musi w tym czasie przeanalizować swoją sytuację, a w przypadku podjęcia decyzji o wniesieniu odwołania, zebrać argumenty i dowody na poparcie swoich roszczeń, a także często poszukać pomocy profesjonalnego pełnomocnika w celu uzyskania porady prawnej lub pomocy w zakresie przygotowania i wniesienia pozwu – podkreślił RPO.

Przypomniał także, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu. Zgodnie z art. 207 par. 6 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na niego lub w dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy (lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane