statystyki

RPO: Za krótki czas na zwolnienia niezgodny z konstytucją

autor: Łukasz Guza05.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:07
Kalendarz

Obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu.źródło: ShutterStock

Siedmiodniowy termin na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę nie zapewnia zatrudnionym odpowiedniego dostępu do sądu i jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Tak wynika ze stanowiska dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, przedstawionego w sprawie, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. P 8/16; RPO przyłączył się do tego postępowania).

W piśmie skierowanym do prezesa TK rzecznik przypomniał, że na ustawodawcy ciąży obowiązek kształtowania procedur sądowych w sposób optymalnie zapewniający każdemu prawo do rozpatrzenia jego sprawy na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP. Każdy obywatel ma zatem prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Tymczasem art. 264 par. 1 k.p. przewiduje, że pracownik ma jedynie siedem dni na odwołanie się od – jego zdaniem – bezprawnego lub nieuzasadnionego wymówienia.

– Niezależnie od stanu emocji, naturalnych w takim przypadku, pracownik musi w tym czasie przeanalizować swoją sytuację, a w przypadku podjęcia decyzji o wniesieniu odwołania, zebrać argumenty i dowody na poparcie swoich roszczeń, a także często poszukać pomocy profesjonalnego pełnomocnika w celu uzyskania porady prawnej lub pomocy w zakresie przygotowania i wniesienia pozwu – podkreślił RPO.

Przypomniał także, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu. Zgodnie z art. 207 par. 6 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na niego lub w dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy (lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności).


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane