Od tego dnia każdy pracodawca, który deleguje pracownika na terytorium RP, ma obowiązek złożenia oświadczenia do Państwowej Inspekcji Pracy. Trzeba w nim wskazać informacje o: przedsiębiorcy (siedzibie firmy), liczbie delegowanych do Polski pracowników (trzeba także podać ich dane), przewidywanej dacie rozpoczęcia i zakończenia przez nich pracy oraz charakterze świadczonych usług w RP. Ponadto należy wyznaczyć osobę reprezentującą w Polsce zagranicznego pracodawcę oraz wskazać miejsce, w którym będą przechowywane dokumenty o pracownikach delegowanych.
Oświadczenie to trzeba złożyć niezwłocznie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usług przez obcokrajowców. Natomiast w przypadku pracownika, który został oddelegowany przed dniem wejścia w życie ustawy pracodawca ma czas na przesłanie dokumentu do 19 września 2016 r. Z kolei w razie zmiany oświadczenia trzeba złożyć jego korektę w ciągu siedmiu dni.
Dokumenty te należy złożyć w języku polskim lub angielskim w postaci papierowej bądź elektronicznej do PIP. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, inspekcja może ukarać przedsiębiorcę karą w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Takie sankcje grożą też za brak wyznaczenia osoby do kontaktu czy nieaktualizowanie danych.
18 tys. pracowników delegowanych rocznie przyjeżdża do Polski