statystyki

Delegowanie: Firma ma obowiązek złożenia oświadczenia do Państwowej Inspekcji Pracy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.06.2016, 07:17; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:44

Tylko trzy miesiące na złożenie oświadczeń mają pracodawcy, którzy wysyłają swoich podwładnych do Polski. Tak wynika z ustawy z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. poz. 868), która obowiązuje od 18 czerwca 2016 r.

Od tego dnia każdy pracodawca, który deleguje pracownika na terytorium RP, ma obowiązek złożenia oświadczenia do Państwowej Inspekcji Pracy. Trzeba w nim wskazać informacje o: przedsiębiorcy (siedzibie firmy), liczbie delegowanych do Polski pracowników (trzeba także podać ich dane), przewidywanej dacie rozpoczęcia i zakończenia przez nich pracy oraz charakterze świadczonych usług w RP. Ponadto należy wyznaczyć osobę reprezentującą w Polsce zagranicznego pracodawcę oraz wskazać miejsce, w którym będą przechowywane dokumenty o pracownikach delegowanych.

Oświadczenie to trzeba złożyć niezwłocznie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usług przez obcokrajowców. Natomiast w przypadku pracownika, który został oddelegowany przed dniem wejścia w życie ustawy pracodawca ma czas na przesłanie dokumentu do 19 września 2016 r. Z kolei w razie zmiany oświadczenia trzeba złożyć jego korektę w ciągu siedmiu dni.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Miłosz(2016-06-27 15:04) Zgłoś naruszenie 20

    Państwowa Inspekcja Pracy, UOKiK...i co jeszcze? Przedsiebiorca ma tak pod górkęw tym kraju, że zastanawiam się czy nasze władze celowo blokują możliwość rozwoju gospodarczego. Nie wiem po co, ale tak to wygląda. I jak tu być prokonsumenckim??? To państwo to żartu i śmiech na sali... a miesięczne raporty klauzulowe cały czas się powiększają... ma ktoś pomysł jak ułatwić sobie życie będąc właścicielem? Bo ja już powoli wysiadam...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane