statystyki

Stosunek pracy nawiązany przed rozpoczęciem obowiązków

16.06.2016, 19:30; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:34
ludzie-praca

Stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym jako dzień rozpoczęcia wykonywania obowiązków.źródło: ShutterStock

Strony mogą zastrzec w umowie, że rozpoczęcie świadczenia pracy nastąpi w innym dniu niż ten, w którym jest ona podpisana. Wówczas stosunek pracy uznaje się za zawiązany w dniu, w którym praca ma być rozpoczęta. Jaka jest jednak sytuacja stron umowy w okresie pomiędzy momentem podpisania umowy a dniem rozpoczęcia świadczenia pracy? W okresie pomiędzy podpisaniem umowy a dniem rozpoczęcia świadczenia pracy nie mamy jeszcze do czynienia ze stosunkiem pracy, jednakże umowa może być już wypowiedziana. Tak wynika z wyroku SN z 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07.

Trzeba też pamiętać, że zgodnie z art. 26 k.p., stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym jako dzień rozpoczęcia wykonywania obowiązków. Z treści tego przepisu wyniknąć może wątpliwość, czy rozpoczęcie pierwszego dnia pracy to moment, w którym zatrudniony ma się stawić w firmie, czy też w ogóle początek danego dnia (godzina 0.00). Kwestia ta może mieć znaczenie np. w przypadku osoby mającej rozpocząć pracę na drugą zmianę, w stosunku do której wcześniej, tego samego dnia, nastąpi zdarzenie skutkujące przyznaniem jej uprawnień z tytułu ubezpieczenia społecznego. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji wobec faktycznego niepodjęcia pracy nastąpiło nawiązanie stosunku pracy, a także czy zdarzenie o wspomnianych skutkach nastąpiło w chwili, gdy dany pracownik pozostawał już w stosunku pracy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane