statystyki

TSUE: Wielka Brytania nie musi przyznawać zasiłków imigrantom bez prawa do pobytu

autor: Michalina Topolewska15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:34
prawo

Trybunał podkreślił, że warunek ten tworzy nierówne traktowanie, bo obywatele brytyjscy mogą go łatwiej spełnić niż innych państw członkowskich.źródło: ShutterStock

Unijne przepisy nie stoją na przeszkodzie do tego, aby Wielka Brytania przyznawała pomoc finansową tylko tym bezrobotnym obywatelom Unii Europejskiej, którzy legalnie przebywają na jej terenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE, który odrzucił skargę złożoną przez Komisję Europejską (KE). Dotyczyła ona sporu o prawo do świadczeń społecznych, takich jak zasiłki rodzinne i ulga podatkowa na dzieci, przyznawane na terenie Wielkiej Brytanii.

Do KE trafiały bowiem liczne zgłoszenia od osób, które nie były obywatelami tego kraju i nie zostało im przyznane wsparcie. Powodem negatywnych rozstrzygnięć było to, że nie przysługiwało im prawo pobytu w tym państwie. Komisja wniosła więc skargę do TSUE, zarzucając brytyjskiemu ustawodawstwu, że jest niezgodne z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. L 166). Jej zdaniem stawiany przez Wielką Brytanię warunek ma charakter dyskryminujący i jest sprzeczny ze wspomnianym aktem prawnym, bo bierze pod uwagę wyłącznie zwykłe miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Zjednoczone Królestwo wskazywało, że państwo członkowskie może słusznie wymagać, aby świadczenia społeczne były przyznawane wyłącznie tym obywatelom, którzy mają prawo pobytu na jego terytorium, co zostało potwierdzone w innym wyroku TSUE (orzeczenie z 19 września 2013 r. w sprawie Brey, C 140/12). Jednocześnie Wielka Brytania przyznała, że wprawdzie spełnianie warunków do uzyskania świadczeń jest łatwiejsze dla jej własnych obywateli, ale z drugiej strony jest proporcjonalnym środkiem mającym zagwarantować, że zasiłki będą wypłacane osobom wystarczająco zintegrowanym.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane