statystyki

PiS za całkowitą eliminacją umów cywilnoprawnych

autor: Bożena Wiktorowska18.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 18.05.2016, 11:29
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Sposobem na rozwiązanie problemów ma być przygotowanie nowego kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Likwidacja takich umów, przygotowanie nowego kodeksu pracy oraz zwiększenie wydatków na Państwową Inspekcję Pracy – to najważniejsze propozycje, jakie pojawiły się podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ochrony Pracy. Przyczynkiem do dyskusji były raporty dotyczące skutków dla budżetu państwa, jakie niosą za sobą tzw. śmieciówki oraz zatrudnianie w szarej strefie.

Dokumenty, o czym pisaliśmy wczoraj, zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Najwyższą Izbę Kontroli oraz Główny Urząd Statystyczny. Jednak najwięcej emocji wzbudziło opracowanie przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

– Zatrudnianie na czarno jest jednym z najważniejszych problemów rynku. Skala zjawiska wymyka się spod kontroli – tłumaczył Roman Giedrojć, główny inspektor pracy. Z wyliczeń PIP wynika, że w Polsce na czarno może pracować około 310 tys. osób. Dodatkowa trudność w szacowaniu strat z tego tytułu związana jest z liczbą kontrolowanych podmiotów i liczbą osób, których legalność pracy jest weryfikowana. PIP realizuje rocznie ok. 90 tys. kontroli. Natomiast z danych GUS wynika, że w obrocie gospodarczym funkcjonuje ponad 4 mln przedsiębiorców, na rzecz których pracę najemną wykonuje 12,5 mln osób. Różnica jest więc gigantyczna.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • Polak(2016-05-18 19:34) Zgłoś naruszenie 32

    Kapitalizm tak jak komunizm trzeba tępić. To jest jedna i ta sama patologia,w komuniżmie byli psychopaci bez pięniedzy a tu są z pieniędzmi. Musi być równowaga bo inaczej nie będzie zdrowego społeczęństwa

    Odpowiedz
  • B-T PRACA TYLKO NA UMOWE O PRACE(2016-05-18 12:14) Zgłoś naruszenie 11

    ŚMIECIÓWKI wymyslili pracodawcy z którzy bardzo szybko się dorabiają na kombinatorstwie a panstwo Polskie im w tym pomogło pisząc takie ustawy za łapówki dla polityków dlatego taki jest bunt i marsze KOD .Natomiast OBYWATELE dla nich to murzyni we własnym kraju ,pracują bo co mogą zrobić żeby zarobić na kawałek chleba ale ambicji i zadowolenia z tego nie ma. Jak założyć rodzinę kupić mieszkanie wziąść kredyt oraz straszyli że emerytury będą mieli bardzo niskie - no a jakie składki od tych smieciówek sie opłaca , starzu pracy się nie liczy .Dlatego wyjerzdzają z tego chorego kraju . To się musi zmienić praca tylko na umowe o prace i wszelkie swiadczenia to jest przyszłość dla POLAKÓW I POLSKI !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane