statystyki

Czy szef może wstrzymywać wydanie świadectwa pracy?

autor: Piotr Pieńkosz14.04.2016, 18:00
prawo, biznes, dokument

Gdy były pracownik otrzyma już świadectwo, powinien od razu skontrolować poprawność danych.źródło: ShutterStock

Moja umowa o pracę uległa rozwiązaniu z upływem terminu, na który była zawarta. W związku z tym czekam na wydanie świadectwa pracy. Kadry poinformowały mnie jednak, że zanim otrzymam dokument, muszę rozliczyć się z pracodawcą, m.in. podpisać kartę obiegową. Czy stawianie takiego warunku wydania świadectwa jest dopuszczalne – pyta pani Justyna.

Nie. Przepisy wprost wskazują, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Niezwłocznie, czyli w dniu rozwiązania stosunku pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania zatrudnienia. Co więcej, pracodawca nie może spełnienia przez siebie tego obowiązku uzależniać od uprzedniego rozliczenia się z nim jego byłego pracownika. Opisana przez czytelniczkę sytuacja jest więc niezgodna z prawem. Stawiając wspomniany wymóg, pracodawca chce zapewne wywrzeć presję na byłym podwładnym, by ten jak najszybciej się z nim rozliczył, np. zdał służbowy sprzęt. Oczywiście pracownik ma taki obowiązek, ale jest on niezależny od zobowiązania pracodawcy do sporządzenia i wydania świadectwa.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Komor.(2016-04-15 08:18) Zgłoś naruszenie 40

  Pracownik ma obowiązek zdania i rozliczenia powierzonego sprzetu ale w ramach tzw godzin pracy. Jeżeli jednak pracodawca nie umozliwił mu w ramach godzin pracy rozliczenia sie z tego sprzetu (wypelnienia karty obiegowej itp) a brak rozliczenia w czasie pracy nie wystapił z winy pracownika ,to pracownik może wskazać miejsce gdzie sprzęt sie znajduje oraz wystawić pelnomocnika (może byc Nim Ktos odpłatnie ) który w imieniu pracownika rozliczy ostatecznie na koszt pracodawcy ten zdanie sprzętu Pracodawca sie dowie ile to kosztuje.!

  Odpowiedz
 • tyui(2016-04-14 20:15) Zgłoś naruszenie 20

  Tacy są prywaciarze ! polscy !!

  Odpowiedz
 • Michał(2016-04-15 11:41) Zgłoś naruszenie 02

  Błąd w artykule - 7 dni jest na wysłanie świadectwa pracy a nie na wydanie go.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane