statystyki

Więcej uprawnień związkowych dla pracujących na umowach cywilnoprawnych?

autor: Łukasz Guza08.03.2016, 07:12; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:33
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Resort pracy musi przygotować projekt nowelizacji przepisów w sprawie prawa koalicji, aby wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13).źródło: ShutterStock

Ochrona przed dyskryminacją, a może przed zwolnieniem? Za chwilę rozpoczną się negocjacje w sprawie uprawnień związkowych zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Zmienią się też zasady ustalania reprezentatywności organizacji zakładowych.

W ciągu czterech najbliższych miesięcy Rada Dialogu Społecznego ma się zająć prawem do zrzeszania się zleceniobiorców i samozatrudnionych w związki zawodowe (prawo koalicji). Do tego czasu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi partnerom społecznym projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie. Tak wynika z odpowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich dotyczące prawa koalicji. W piśmie podkreśla, że projekt nie tylko umożliwi tworzenie zakładowych organizacji przez osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę, ale też m.in. zmieni reguły ustalania reprezentatywności związków. O tym, jakie uprawnienia związkowe ostatecznie zyskają zleceniobiorcy i samozatrudnieni, przesądzą jednak zapewne negocjacje w RDS. A te zapowiadają się ciekawie.

– Obejmowanie zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych niektórymi uprawnieniami pracowniczymi już następuje. Nie widzę przeciwwskazań do tego, aby np. działaczom związkowym, którzy nie są pracownikami, przysługiwała ochrona przed zwolnieniem na takich samych zasadach jak tym, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę. W przeciwnym razie ci pierwsi byliby dyskryminowani – uważa Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

Tak istotnemu rozszerzeniu praw pracowniczych będą się sprzeciwiać pracodawcy.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane