statystyki

Urzędnik z akcjami spółki powinien wyłączyć się z postępowania

autor: Piotr Pieńkosz16.12.2015, 09:56; Aktualizacja: 16.12.2015, 11:39

Jeżeli pracownik posiada akcje spółki, wobec której w urzędzie prowadzone jest postępowanie administracyjne, to powinien się z niego wyłączyć. Nawet gdy jego udziały stanowią śladową część kapitału.

Jeśli w wydaniu decyzji administracyjnej uczestniczył urzędnik, który powinien zostać wyłączony z udziału w postępowaniu, to jest to przesłanka do wznowienia tego postępowania. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów o wyłączeniach pracowników administracji. A te w art. 24 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.) przewidują wiele takich przypadków. Urzędnika trzeba wyłączyć m.in. z prowadzenia postępowań, których jest stroną albo których stroną są bliskie mu osoby.

– Regulacja ma gwarantować realizację istotnych zasad postępowania administracyjnego, takich jak zasada prawdy obiektywnej, ochrony interesu publicznego lub słusznego interesu strony, a także zasadę pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa – wyjaśnia adwokat Mariusz Zając, partner w Kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy.

Wśród przesłanek uzasadniających wyłączenie nie została wymieniona sytuacja opisana przez czytelnika. Nie oznacza to jednak, że urzędnik może uczestniczyć w postępowaniu. Katalog przesłanek ma bowiem charakter otwarty. Ustawodawca w art. 24 par. 3 k.p.a. pozostawił otwartą furtkę. Przepis ten stanowi, że bezpośredni przełożony urzędnika jest zobowiązany na żądanie podwładnego, żądanie strony albo z urzędu dokonać wyłączenia urzędnika od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności inne niż wprost wskazane w k.p.a., które mogą wywoływać wątpliwości co do bezstronności pracownika urzędu.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane