statystyki

Jeden kontrakt to dobry pomysł na ucywilizowanie rodzimego rynku pracy

autor: Grzegorz Baczewski29.09.2015, 20:00
praca, zatrudnienie

Jest kilka głównych parametrów, które ograniczają stosowanie umów o pracę.źródło: ShutterStock

Dualizm polskiego rynku pracy to narastający problem. Wskaźnikiem, który częściowo obrazuje jego skalę, jest udział zatrudnionych na umowy terminowe wśród ogółu zatrudnionych. Według Eurostatu w Polsce w 2014 r. pracowało w ten sposób 28,3 proc. osób, najwięcej w całej UE i dwukrotnie więcej, niż wynosi średnia dla Wspólnoty.

Wśród tego rodzaju kontraktów zawierają się jednak zarówno umowy o pracę na czas określony, jak i umowy cywilnoprawne, czyli zlecenie i dzieło, które ostatnio zaczęto określać mianem „śmieciowych”. Upowszechnienie tych elastycznych form zatrudnienia następowało w Polsce wraz ze wzrostem liczby pracujących. To dzięki tej elastyczności udało się uniknąć znacznego ograniczenia zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego i dzięki niej odnotowaliśmy na koniec 2014 r. rekordowo wysoką liczbę pracujących, ponad 16 mln. Niemniej nadużywanie umów cywilnych w Polsce zaczyna urastać do rangi problemu systemowego.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane