statystyki

Firma nie może zmieniać automatycznie wynagrodzenia

autor: Artur Radwan16.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 16.09.2015, 08:39
Sąd podkreślił, że pracodawca nie powinien automatycznie obniżać wynagrodzenia powodowi.

Sąd podkreślił, że pracodawca nie powinien automatycznie obniżać wynagrodzenia powodowi.źródło: ShutterStock

Prezes prywatnej spółki, która trafi do państwowego właściciela, nie może z dnia na dzień przestać dobrze zarabiać. Limity z ustawy kominowej mogą zacząć działać nawet po okresie trzech miesięcy. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

Spółka przekształciła się z prywatnej w państwową w maju 2009 r. Taka zmiana sprawiła, że wynagrodzenie zarządu musiało zostać obniżone i dostosowane do ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 254 ze zm.), tzw. ustawa kominowa. która jest nazywana kominową. Zgodnie bowiem z art. 13 tego aktu postanowienia m.in. umów o pracę ustalające wynagrodzenie miesięczne w wysokości wyższej niż maksymalna dopuszczona ustawą są nieważne z mocy prawa w odniesieniu do tej części, która przewyższa kwotę maksymalną. Nowy właściciel zaproponował prezesowi porozumienie, które tylko potwierdzało regulacje zawarte w ustawie kominowej. I choć prezes, którego umowa o pracę wygasła z końcem stycznia 2010 r., odmówił podpisania dokumentu, to od czerwca miał wypłacaną pensję w zaniżonej wysokości.

Mężczyzna wniósł pozew do sądu I instancji, w którym domagał się wypłaty wyrównania wynagrodzenie za okres od czerwca do końca stycznia do pensji otrzymywanej przed przejęciem większościowych udziałów spółki przez Skarb Państwa. Jego pełnomocnik przekonywał, że nowy pracodawca powinien zastosować wobec jego klienta art. 42 kodeksu pracy. Zgodnie z nim powinno dojść do wręczenia wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy. Tymczasem w ocenie sądu w przypadku takich przejęć art. 13 ustawy działa automatycznie, czyli nie jest wymagane żadne wypowiedzenie zmieniające. Sąd I instancji oddalił pozew. To samo uczynił sąd II instancji, który dodatkowo zaznaczył, że spółka nie musiała podejmować w tym celu żadnych czynności prawnych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane