Odszkodowanie za wypadek przy pracy i od organu rentowego, i od płatnika

autor: Marcin Nagórek30.07.2015, 09:22; Aktualizacja: 30.07.2015, 09:26
Pieniądze, kalkulator

Ubezpieczenie wypadkowe nie działa tak, jak wykupione na rynku prywatnym ubezpieczenie NNW.źródło: ShutterStock

Mój pracownik wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał uszczerbku na zdrowiu, ponieważ utracił część prawego kciuka podczas pracy przy maszynie na hali produkcyjnej. Czy przysługuje mu jakieś odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to kto i w jakim trybie ma je wypłacić – czy ZUS, czy ja jako pracodawca? Obawiam się, że pracownik będzie chciał udowodnić, że wypadek zdarzył się z mojej winy, i domagać się wysokiej kwoty.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy – tak jak w opisywanej sytuacji. Takie stwierdzenie jednak nie wystarczy, aby pracownik otrzymał jakiekolwiek świadczenie.

Świadczenie nie zawsze należne

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie każde zdarzenie uznane za wypadek przy pracy będzie automatycznie oznaczało istnienie tak poważnego uszczerbku na zdrowiu, który uprawniałby do wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie wypadkowe nie działa bowiem tak, jak wykupione na rynku prywatnym ubezpieczenie NNW. Aby uzyskać odszkodowanie, należy się poddać badaniu przez lekarza orzecznika. Postępowanie o wypłatę jest regulowane rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Załącznik do rozporządzenia „Ocena procentowa stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu” zawiera wystandaryzowane określenia poszczególnych urazów, których doznanie uprawnia do uzyskania odszkodowania. Przysługuje ono w wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jak wynika z par. 8 ust. 1 rozporządzanie, stopień ten ustala lekarz orzecznik ZUS.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • qwerty(2015-08-03 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli służba bhp prawidłowo działa, to nie ma się co obawiać, jeżeli jednak pracodawca "zaoszczędził" na BHP, to zapewne zapłaci duże odszkodowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane