statystyki

Wszystko o urlopach wypoczynkowych cz. 2

autor: Mariusz Stępień20.06.2015, 07:00
Z chwilą urodzenia dziecka pracownica nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. Dlatego części wypoczynkowego, która nie mogła być wykorzystana z powodu urodzenia dziecka, pracodawca udzieli w terminie późniejszym.

Z chwilą urodzenia dziecka pracownica nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. Dlatego części wypoczynkowego, która nie mogła być wykorzystana z powodu urodzenia dziecka, pracodawca udzieli w terminie późniejszym.źródło: ShutterStock

Rozpoczął się sezon urlopowy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę korzystają z prawa do płatnego wypoczynku. To szczególne uprawnienie przysługuje tylko pracownikom. Nie mają go m.in. osoby wykonujące umowy zlecenia czy o dzieło. Przedstawiamy drugą część naszego poradnika. Trzecia ukaże się w niedzielę.

1. Czy można uzupełnić staż o cały okres bez pracy

Sąd uznał, że wypowiedzenie umowy przez pracodawcę było nieuzasadnione i przywrócił mnie do pracy. Mam prawo do wynagrodzenia za miesiąc, a bez pracy byłem przez siedem miesięcy. Czy cały ten okres przerwy w zatrudnieniu zostanie wliczony do mojego stażu urlopowego?

NIE

Z kodeksu pracy wynika, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Jednak przepisy gwarantują tylko częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia. Gdy bowiem okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące, należy się ono za nie więcej niż jeden miesiąc. Ten okres, za który przyznano wynagrodzenie, jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależy m.in. wymiar urlopu. Zatem w przedstawionej sytuacji pracodawca musi uzupełnić staż pracownika o jeden, a nie o siedem miesięcy.

Podstawa prawna

Art. 47, art. 51 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

2. Czy po zmianie czasu pracy trzeba skorygować urlop


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane