statystyki

Składki od kilku umów-zleceń tylko od jednej umowy

autor: Mariusz Stępień23.04.2015, 07:43; Aktualizacja: 23.04.2015, 08:37

Za osobę wykonującą jednocześnie kilka umów-zleceń składki na ubezpieczenia społeczne muszą być opłacane od tej zawartej najwcześniej albo wybranej.

Tak postanowił ZUS. O wydanie interpretacji wystąpił przedsiębiorca, który zamierza podpisać z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej dwie różne umowy cywilnoprawne. Najpierw o świadczenie usług promocyjnych i rekrutacyjnych (zostanie zawarta na czas nieokreślony i będzie wykonywana w Polsce i w Niemczach), a potem o opiekę nad osobą starszą mieszkającą w Niemczech. Ta druga zostanie zawarta na dwa miesiące, przy czym przewidywana jest możliwość jej wielokrotnego podpisywania, z uwzględnieniem miesięcznej przerwy. Przedsiębiorca chce opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od pierwszego kontraktu, a od drugiego zamierza przekazywać tylko składkę zdrowotną.

ZUS uznał, że takie postępowanie jest prawidłowe. Osoba wykonująca umowę-zlecenie albo inną umowę o świadczenie usług (z zastrzeżeniem wyjątków, które nie dotyczą tej sytuacji) podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Może też przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) rozstrzyga zasady podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów do nich. W myśl art. 9 ust. 2 tego aktu osoba wykonująca kilka umów-zleceń lub o świadczenie usług jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie – na swój wniosek – być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych – wszystkich lub wybranych – umów albo zmienić tytuł do ubezpieczeń.


Pozostało jeszcze 4% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane