statystyki

Właściciel spółki nie może być zatrudniony przez prokurenta

autor: Tomasz Zalewski16.02.2015, 08:24; Aktualizacja: 16.02.2015, 09:11

Prokurent spółki z o.o. nie może w jej imieniu skutecznie zawrzeć umowy o pracę z przedsiębiorcą posiadającym w tym podmiocie większościowy pakiet udziałów. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W listopadzie 2011 r. prokurent spółki z o.o. zawarł w jej imieniu umowę o pracę z właścicielką 64 proc. udziałów. Kobieta – w związku z rozwojem firmy – postanowiła zwiększyć swoją pensję z ok. 1,5 tys. do ok. 4,5 tys. zł. W styczniu 2012 r. zachorowała i ZUS sprawdzał stan jej zdrowia i podstawy ubezpieczenia społecznego. Badania lekarza orzecznika wykazały, że właścicielka firmy faktycznie była niezdolna do pracy. ZUS nie wypłacił jej jednak świadczeń związanych z chorobą, bo uznał, że umowa została zawarta nieprawidłowo. W ocenie ubezpieczyciela naruszono art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Zgodnie z nim w przypadku podpisywania przez spółkę umowy o pracę z członkiem zarządu, a także w sporze z nim, firmę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Sprawa trafiła do sądu rejonowego, a ten przyznał rację przedsiębiorcy. Uznał, że umowa o pracę mogła być zawarta przez prokurenta, a ponadto zachodziło autonomiczne podporządkowanie pracownika wobec spółki – pracodawcy.

Wyrok ten został zaskarżony przez ZUS do sądu apelacyjnego. W przeciwieństwie do sądu I instancji uznał on, że racja leży po stronie ubezpieczyciela.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane