Branża finansowa, w szczególności bankowość, przechodzi w ostatnim czasie szereg zmian technologicznych. Banki, by nadążyć za postępującą cyfryzacją, inwestują w kadrę specjalistów w obszarze analityki danych, sztucznej inteligencji, czy big data. Wybór banku, jako pierwszego pracodawcy niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim stwarza ciekawe możliwości i perspektywy rozwoju w różnych obszarach oraz umożliwia pracę z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, również z obszaru IT.

Poszukując pracy w trakcie studiów lub tuż po ich ukończeniu, warto zaufać sprawdzonemu pracodawcy – dużej firmie, w której zespół ekspertów nastawiony jest na współpracę i dzielenie się wiedzą z młodymi talentami, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery. A jeśli jeszcze oferuje atrakcyjne szkolenia i staże, a także satysfakcjonujące wynagrodzenie – taka organizacja może okazać się spełnieniem marzeń dla młodych i ambitnych osób. Takim atrakcyjnym pracodawcą jest z pewnością Bank Pekao S.A, który jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce konsekwentnie realizuje strategię cyfrowej transformacji.

Skostniałe struktury to w bankach przeszłość

Banki wciąż ulegają przemianom. Nie spotkamy w nich anachronicznych kultur pracy, powtarzających się zadań i procesów, a w strukturach nie ma mowy o przerośniętej biurokracji. Banki to obecnie organizacje dające realny wpływ na ciekawe projekty, szczególnie w obszarze IT oraz przechodzące cyfrową ewolucję. Tak działa Bank Pekao, który stawia na ciągły rozwój. Udostępnia innowacyjne i wygodne w obsłudze rozwiązania dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców, małych i średnich firm oraz dużych korporacji.

Pekao wdraża nie tylko nowoczesne aplikacje, ale prowadzi też szereg projektów, które mają za zadanie unowocześnić systemy informatyczne wspierające biznes. Warto tu wspomnieć choćby o budowie nowego systemu CRM, opartego na najnowszych technologiach oraz infrastrukturze w modelu chmury publicznej - co potwierdza odważne i pionierskie podejście Banku Pekao do cyfrowego rozwoju i chęć bycia jedną z najnowocześniejszych instytucji w branży finansowej.

Do realizacji masy zadań i ambitnych projektów potrzeba rzeszy specjalistów, których Bank Pekao skupia w swoich szeregach od lat. Potrzebuje jednak też zapału i kreatywności młodych talentów, bo bez młodej krwi i wizjonerów rozwój cyfrowy nie ma racji bytu.

Dział IT – bank możliwości

W ostatnim czasie rynek pracy stał się bardzo chłonny w obszarze IT, zwłaszcza w bankowości, gdzie rośnie zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania, baz danych, administratorów DevOps, analityków, testerów czy project managerów. Skala projektów IT i dynamika sektora fintech powoduje rekordowy wzrost zapotrzebowania na programistów. W 2021 roku z blisko 1500 ogłoszeń skierowanych bezpośrednio do kandydatów o profilu IT największa pula skierowana była właśnie do programistów - aż 47,9 proc. Kolejne to oferty dotyczące infrastruktury, sieci i telekomunikacji, a trzecia znacząca kategoria to projekty IT i zarządzanie nimi.

– Transformacja technologiczna w jakiej znajduje się nasz bank skutkuje możliwościami rozwoju w wielu obszarach IT, dzięki czemu eksperci w prosty sposób mogą znaleźć stanowiska w obszarze swoich zainteresowań. Obecnie Pekao realizuje inicjatywy w zakresie sztucznej inteligencji, robotyzacji procesów, aplikacji mobilnych, biometrii twarzy i głosu. Nie są nam też obce Big Data, data science, czy architektura i infrastruktura systemów. Tym samym potrzebujemy kreatywnych specjalistów w branży. Praca w Pekao to też szansa dla młodych, którzy mogą uczyć się od doświadczonych ekspertów. Kluczem do realizacji wizji banku są zaangażowani pracownicy. Szukamy więc osób pełnych inicjatywy i chętnych do podejmowania wyzwań – mówi Magdalena Lewy, specjalista w Zespole Rekrutacji i Pozyskiwania Talentów w Banku Pekao.

Na jakich stanowiskach jest zapotrzebowanie? Poszukiwane są przede wszystkim profile w zakresie analizy i projektowania rozwiązań: SQL, BPMN, Agile, programowania frontend, backend: Java, Spring, .NET oraz administracji infrastrukturą sieciową. Wciąż jest również zapotrzebowanie w zakresie bezpieczeństwa IT, Data Science (ML, Big Data, Data Analytics, BI I inne) oraz testowania oprogramowania.

Na targach pracy znajdziesz nie tylko zatrudnienie

Dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertą pracodawcy i z drugiej strony przedstawienie siebie jako obiecującego kandydata są tragi pracy IT. I w tym roku, wśród liczących się podmiotów finansowych nie zabrakło Banku Pekao, który poza wspomnianymi ofertami pochwalić się mógł wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami i systemami, które wdrożono zarówno dla klientów, jak również dla pracowników.

Tegoroczne targi WDI, Click 22, Jobicon, czy Inżynierskie targi pracy, w których swoje zalety przedstawił również Pekao, to dla pracodawców platforma do prezentowania ofert rekrutacyjnych i informacji o projektach adresowanych do kandydatów z obszaru IT. Dla studentów i absolwentów to źródło ogłoszeń o praktykach, stażach i pracy, miejsce umożliwiające zapisy na prelekcje, sesje Q&A i konsultacje z doradcami kariery, które prowadzone są przez ekspertów z wielu jednostek banku.

Co warto zauważyć, na listach wymagań i oczekiwań stawianych kandydatom, poza kierunkowym wykształceniem i branżową wiedzą, pracodawcy wymieniają konkretne narzędzia, które atrakcyjny kandydat zna i którymi się posługuje.

– Wbrew pozorom w rekrutacji liczą się także kompetencje miękkie. Dzięki nim kandydat jest w stanie wyróżnić się i osiągnąć konkurencyjną pozycję na rynku pracy. Mowa tu o umiejętnościach interpersonalnych i komunikacyjnych, dobrej organizacji pracy i umiejętności pracy w zespole oraz gotowości do ciągłej nauki i odwagi w podejmowaniu wyzwań, która jest niezbędna przy budowaniu nowoczesnej organizacji. Pekao przechodzi przez transformację, dlatego stawiamy na kandydatów, którzy chcą być częścią tej zmiany i rozwijać bank zgodnie z nową strategią, która kładzie szczególny nacisk na doskonałość procesową, automatyzację i cyfryzację– zauważa Aleksandra Parkhotsik, ekspert w obszarze komunikacji wewnętrznej i Employer Brandingu w Banku Pekao.

Staż i praktyki pozwolą rozwinąć skrzydła

Pekao od lat organizuje programy stażowe dla studentów i absolwentów, którzy chcą stawiać pierwsze kroki w sektorze bankowym. To niesamowita okazja do poznania funkcjonowania jednej z największych instytucji finansowych w Polsce. To także możliwość uczestniczenia w potężnych i innowacyjnych projektach bankowych. Staże i programy rozwojowe w Pekao są również skierowane do osób, które myślą o rozwoju kariery w sektorze IT.

Niedawno wystartowała rekrutacja do jednego z programów płatnych staży zawodowych w Banku Pekao – Corporate Banking Champions. To unikalna okazja, by poznać od wewnątrz tajniki pracy w bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz zaplanować karierę zawodową. Program jest skierowany do studentów 4 i 5 roku studiów oraz absolwentów. Będzie realizowany od maja w formie hybrydowej. Pekao planuje zatrudnienie na umowę o pracę 15 stażystów w różnych sekcjach bankowych, w tym m.in. w bankowości inwestycyjnej i finansowaniu nieruchomości, bankowości transakcyjnej, instytucjach finansowych i powiernictwa. Stażyści będą zaangażowani w konkretne projekty w tych obszarach, co pozwoli wykorzystać ich wiedzę akademicką w praktyce oraz rozwinąć umiejętności zawodowe.

Niedługo rusza też rekrutacja do programu IT Champions adresowanego dla obszaru technologii (IT i bezpieczeństwa). Warto także spróbować swoich sił w rekrutacji do Akademii Żubra. To szansa dla tych, którzy chcą postawić pierwsze kroki w bankowości. W programie ważne jest budowanie relacji z grupą studentów, którzy mogliby być zatrudnieni w strategicznych obszarach biznesowych banku i stanowić realne wzmocnienie zespołów. Główne założenia to zatrudnienie praktykantów na 2 miesiące w wakacje, umowa o pracę i wsparcie dedykowanego opiekuna. To oferta dla studentów co najmniej 2 roku studiów i absolwentów do 2 lat po studiach.

Dlaczego warto pracować w IT w Pekao?

Przede wszystkim można tu znaleźć przestrzeń do rozwoju. Projekty realizowane są we współpracy z cyfrowymi gigantami jak: Google, Microsoft i IBM. Nowy pracownik ma możliwość pracy przy projektach na petabajtach danych i może brać odpowiedzialność za procesy IT o niespotykanej skali. Zatrudnienie w Pekao, to praca u boku najlepszych ekspertów, którzy chętnie dzielą się wiedzą, oraz z ludźmi, z którymi dobrze można się czuć także poza godzinami pracy.

Rozwój i satysfakcja z pracy

Pekao oferuje dodatkowe benefity m.in. prywatną opiekę medyczną dla pracownika i jego rodziny na preferencyjnych warunkach. Poza tym w pakiecie jest Karta Multisport i ubezpieczenie grupowe na korzystnych warunkach, a także bardzo ceniona w ostatnim czasie możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Co ważne, przed pracownikami stoi wachlarz programów rozwojowych, szkoleń, certyfikacji. Bank od lat inwestuje w edukację i rozwój pracowników. Daje nieograniczone możliwości podnoszenia kompetencji. W dłuższej perspektywie wpływa to na indywidualny sukces zawodowy każdego pracownika.

– Pracownicy mają dostęp do programów edukacyjnych, na które składają się szkolenia lokalne i webinary ogólnorozwojowe, szkolenia i programy międzynarodowe, mentoring, coaching wewnętrzny i zewnętrzny, szkolenia certyfikacyjne. Korzystamy z doświadczeń i pomocy uznanych firm. Z kluczowych inicjatyw, które w ostatnim czasie powstały w ramach działalności ogólnorozwojowych Pekao można wymienić chociażby takie programy jak Talents Up – program rozwoju kompetencji pracowników, Learning Week „Tydzień Odkryć”- szeroka oferta szkoleń i warsztatów prowadzonych przez znanych trenerów i mówców motywacyjnych, „CyberStudnia” czyli program dedykowany dla pracowników z obszaru IT i bezpieczeństwa w zakresie doskonalenia kompetencji cyfrowych, Akademia Przywództwa i Akademia Menedżera – programy przeznaczone dla kadry menedżerskiej oraz Laboratorium Innowacji, gdzie przyglądamy się nowościom na rynku i testujemy nowe inicjatywy technologiczne tworzone w banku – podkreśla Aleksandra Parkhotsik

Wszystkie obecnie otwarte rekrutacje Banku Pekao można zobaczyć na stronie Kariera na bank.