Polskie firmy są nieco mniej niż dotychczas skłonne do tworzenia nowych etatów. Więcej uwagi skupiają natomiast na utrzymaniu kadry i ochronie przed działaniami konkurencji. Tak wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska.
Reklama

Najlepszą wiadomością dla zatrudnionych jest natomiast większa skłonność pracodawców do podwyższania wynagrodzeń - zaznaczyła Katarzyna Gurszyńska z Randstad. Wyjaśniła, że taki plan na najbliższe dwa kwartały ma już 25 procent pracodawców. Ta skłonność do udzielania podwyżek związana jest przede wszystkim z obawą przed wysoką rotacją w firmach - podkreśliła Katarzyna Gurszyńska.

Agnieszka Bulik - dyrektor do spraw prawnych agencji Randstad zwróciła uwagę, że mimo, iż firmy są mniej optymistyczne, to jednak stagnacja nie zagląda im w oczy. Faktem jest jednak, że wiosenna euforia przedsiębiorców minęła i nastąpił powrót do poziomu gospodarczego optymizmu sprzed roku. Nieco słabsze wyniki badania powinniśmy traktować jako przejaw sezonowego ochłodzenia nastrojów przedsiębiorców - mówi Agnieszka Bulik.

Dla inwestorów jednak żadna aura nie jest przeszkodą w działaniu. I tak, jak podkreśla prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, przyrost inwestycji za 9 miesięcy tego roku wynosi 10 procent a to jeszcze nie koniec. W pierwszej trójce jeśli chodzi o inwestycje na przełomie roku jest przemysł samochodowy - w produkcji części, komponentów jesteśmy liderem europejskim. Mamy też dobrych kilkanaście sporych projektów w dziedzinie centrów nowoczesnych usług biznesowych.

Wciąż jeszcze nowością są centra badawczo-rozwojowe zagranicznych firm w Polsce. Dopiero bowiem od roku inwestycji w tej dziedzinie jest naprawdę dużo - zaznaczył prezes Majman. Dodał, że cieszy również fakt, iż pojawia się coraz więcej inwestorów polskich.