statystyki

Jak urzędnicy mogą wywalczyć pieniądze na kursy i szkolenia

autor: Artur Radwan27.11.2014, 07:46; Aktualizacja: 27.11.2014, 07:49
Urzędnicy

Czy urząd zapłaci za przygotowanie do egzaminu?źródło: ShutterStock

Od szefa urzędu zależy, czy będzie inwestował w rozwój pracowników. Urzędnikom pozostaje tylko wnioskować lub szukać pracy w jednostce, która chętnie wysyła na szkolenia.

Czy gmina musi mieć pieniądze na kształcenie?

Jestem pracownikiem samorządowym i chciałem pójść na studia podyplomowe z prawa administracyjnego. Zwróciłem się do naczelnika o wsparcie finansowe. Studia kosztują 6 tys. zł, a w budżecie na szkolenia zarezerwowano 30 tys. zł. Z tego co mi wiadomo, pod koniec roku te środki nawet w połowie nie zostały wykorzystane. Czy urząd może zdecydować się na sfinansowanie mi tego szkolenia?

Jeśli podwładni chcą podwyższać kwalifikacje, to władze samorządu muszą im w tym pomagać. Samorządy w swoich planach finansowych są więc zobowiązane uwzględnić środki na dofinansowanie kursów z zakresu podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje, że urzędnicy powinni uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach. Przepisy jednak nie precyzują, jaka część środków finansowych ma być przeznaczona na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych. Oznacza to, że gminy mogą według uznania przekazywać pieniądze na ten cel. W efekcie może się zdarzyć, że nie wszystkie osoby otrzymają tego typu wsparcie finansowe. Jeśli jednak środki są, to nie ma przeszkód, by nie trafiły one do osób, które chcą podjąć studia podyplomowe. Z pewnością zdobywanie dodatkowych kwalifikacji pozytywnie wpływa na wyniki oceny okresowej, która jest przeprowadzana przez urząd co dwa lata.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pelagia(2014-11-27 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    chyba chorzy jesteście, firmy wyślą na szkolenie jeżeli pracownik sam sobie zapłaci, pracuję w budżetówce (sanepid) i tutaj nie ma żadnego dokształcania się za państwowe pieniądze, za własne to tak, podwyżek od 5 lat nie mamy pomimo, ze mamy zagwarantowaną ustawowo tzw. inflacyjną (parę groszy) to co mówić o płatnym doszkalaniu się, a skąd by góra brała pieniądze na kolacje itp. przyjemności

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane