statystyki

Pewna praca? W Polsce takie pojęcie nie istnieje

autor: Rafał Woś26.10.2014, 08:00
wyspa, pieniądze, dolar

W polskiej gospodarce coraz szybciej znikają enklawy zapewniające pracę dobrą i pewną.źródło: ShutterStock

W polskiej gospodarce coraz szybciej znikają enklawy zapewniające pracę dobrą i pewną. Nawet szacowne instytucje publiczne przestają być wyspami, na które rynkowe okręty nie mają prawa wstępu.

Mam kolegę, który prowadzi zajęcia na jednej z publicznych uczelni wyższych. Ma dzięki temu etat i ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz miesięcy letnich rzecz jasna. Bo co roku w czerwcu uczelnia rozwiązuje z nim umowę o pracę. I nawiązuje ją znów w październiku. Koleżanka z kolei zrobiła doktorat z biologii w Niemczech, ale postanowiła wrócić i pracować w Polsce. Uniwersytet przyjął ją z otwartymi ramionami, bo migracje akurat w tym kierunku i w tej dziedzinie nauki zdarzają się rzadko. Atmosfera się jednak popsuła, gdy powiedziała swojemu przyszłemu pracodawcy, że jest w ciąży. Oferta stałej pracy została natychmiast wycofana. A jeszcze jeden znajomy chciał się zatrudnić w centrali jednego ze związków zawodowych. Kierowały nim autentyczne ideowe przekonania. Zaproponowano mu umowę... cywilnoprawną. Ale i tak nic nie przebije głośnej historii z Poznania, gdy panie sprzątające tamtejszy uniwersytet i sąd przestały dostawać za swoją pracę wynagrodzenie. Poszły więc na skargę do dyrektorów tych szacownych instytucji. I wróciły z kwitkiem, usłyszawszy uprzednio, że nie są pracownicami uniwersytetu ani sądu, lecz zatrudnia je zewnętrzna firma sprzątająca. I to do tej firmy niech się drogie panie kierują ze swoimi zażaleniami.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane