statystyki

Macierzyński nie zostanie obniżony po rozwiązaniu umowy

autor: Mariusz Stępień09.10.2014, 08:50; Aktualizacja: 09.10.2014, 08:52
Macierzyński nie zostanie obniżony po rozwiązaniu umowy

Macierzyński nie zostanie obniżony po rozwiązaniu umowyźródło: ShutterStock

Moja terminowa umowa o pracę zostanie przedłużona do dnia porodu, który jest planowany na koniec października. Obecnie otrzymuję stałą pensję, a zasiłek macierzyński ma wypłacać mi ZUS. Czy będzie dużo niższy, niż gdyby przysługiwał w trakcie zatrudnienia? Jak byłby liczony, gdybym skorzystała z chorobowego i do dnia porodu nie wróciła już do pracy – zastanawia się pani Karolina.

Podstawę, od której obliczany jest zasiłek macierzyński przysługujący zarówno w czasie trwania zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród. Jeśli nastąpi w październiku, podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie ustalona z wynagrodzenia za okres od października 2013 r. do września 2014 r. Gdyby zatrudnienie przed porodem trwało krócej niż 12 miesięcy, to trzeba byłoby przyjąć średnie wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Wątpliwość dotycząca obniżenia zasiłku po rozwiązaniu umowy wzięła się zapewne z tego, że tak jest w przypadku zasiłku chorobowego. Jego podstawa jest wtedy ograniczona do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych. Zasady tej nie stosuje się jednak do zasiłku macierzyńskiego.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane