statystyki

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim zmniejszy zasiłek

autor: Mariusz Stępień02.10.2014, 00:00; Aktualizacja: 02.10.2014, 08:40
Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracyźródło: ShutterStock

Chcę skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i pracować w obniżonym wymiarze. Jestem zatrudniona na 1/2 etatu, a chciałabym przejść na 1/4 etatu. O ile w takiej sytuacji zostanie zmniejszony zasiłek macierzyński – pyta pani Alicja.

Pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Zasady te wynikają z kodeksu pracy. Natomiast ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyjaśnia, jak w takiej sytuacji należy obliczyć zasiłek macierzyński. Wysokość świadczenia trzeba pomniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. W tym celu należy dzienną stawkę zasiłku pomnożyć przez odpowiedni wskaźnik otrzymany w wyniku podzielenia wymiaru czasu pracy w czasie dodatkowego urlopu przez wymiar czasu pracy przed urlopem macierzyńskim. W przypadku pani Alicji wskaźnik ten wyniesie 1/2 (1/4 : 1/2). Gdyby podstawa wymiaru zasiłku (czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających urodzenie dziecka albo za okres faktycznego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu) wyniosła 3000 zł, to zasiłek za jeden dzień należałoby obliczyć w następujący sposób:


Pozostało jeszcze 24% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane