Firmy przyjmujące osoby na zlecenie do prac sezonowych często zapominają, że im również – podobnie jak zatrudnionym na podstawie umowy o pracę – należy zapewnić przeszkolenie bhp. Przypomina im o tym Państwowa Inspekcja Pracy, która sprawdza wypełnienie tego obowiązku.
Przekonał się o tym właściciel restauracji z woj. podkarpackiego. W trakcie kontroli Okręgowego Inspektoratu Pracy (OIP) w Rzeszowie sprawdzono dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy przez 13 zleceniobiorców oraz akta osobowe jednego pracownika. Okazało się, że zatrudniający dopuścił do wykonywania obowiązków osoby nie tylko bez przeszkolenia w zakresie bhp, lecz także bez zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zlecanych zadań. Nie prowadził również rzetelnie kart szkoleń bhp.
Ze względu na skalę naruszeń (firma złamała także przepisy o legalności zatrudnienia cudzoziemców) inspektor zdecydował się na złożenie wniosku do sądu o ukaranie pracodawcy. Grozi mu grzywna do maksymalnej wysokości 30 tys. zł.
Brak przeszkolenia zatrudnionych przy pracach sezonowych często wykrywany jest przy okazji badania innych nieprawidłowości. Tak stało się w przypadku firmy z woj. świętokrzyskiego, która zajmowała się m.in. wycinką drzew. W związku z wypadkiem, do jakiego doszło w trakcie wycinania topoli, kontrolę w przedsiębiorstwie przeprowadził OIP w Kielcach. Okazało się, że poszkodowany, zatrudniony na podstawie umowy o dzieło, nie miał przygotowania do świadczenia tego typu prac, nie był przeszkolony w zakresie bhp i nie został poddany badaniom potwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania takich obowiązków. Ze względu na skutki zaniedbań firmy w zakresie bhp – inspektor złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracodawcę (art. 220 par. 1 k.k.).
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszePoniżej podaję oficjalne stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.
CYTAT: "Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej musi odbyć badania lekarskie i szkolenie bhp?
Zgodnie z art. 304 § 1 Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
Należy wskazać, iż przepisy nie rozstrzygają, w jaki sposób ten obowiązek ma być zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 Kodeksu Pracy obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.
Należy ponadto stwierdzić, że osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę mają obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp na równi z pracownikami - w zakresie ustalonym przez pracodawcę. Nie ma natomiast podstaw do traktowania osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę tak jak pracowników. W tym nie ma obowiązku kierowania ich na badania lekarskie i organizowania szkoleń bhp.
Pamiętać należy jednak, że w niektórych sytuacjach realizacja obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinna być zrealizowana właśnie przez odpowiednie przeszkolenie pracownika w zakresie bhp i wykonanie badań lekarskich przed dopuszczeniem go do pracy. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oznaczać będzie wówczas zapoznanie pracownika m.in. z oceną ryzyka zawodowego związanego z pracą na określonym stanowisku.
Umowa łącząca strony umowy może określać wszystkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli bowiem obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie będzie zrealizowany właściwie, to podmiotem odpowiedzialnym będzie pracodawca." - KONIEC CYTATU.
Źródło: www.pip.gov.pl/html/pl/porady/07661005.htm