statystyki

Polska chroni zatrudnionych w takim samym stopniu jak Uganda i Kongo

autor: Tomasz Zalewski30.07.2014, 07:20; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:16
szef, praca, spotkanie

W tym roku MKZZ poprosił NSZZ „Solidarność” o przygotowanie zbiorczego raportu dotyczącego sytuacji przestrzegania praw pracowniczych.źródło: ShutterStock

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oceniła poziom przestrzegania i ochrony podstawowych praw pracowniczych w naszym kraju na trójkę. MKZZ od wielu lat dokonuje oceny stopnia przestrzegania praw pracowniczych przez poszczególne państwa. W ostatnim raporcie obejmującym okres od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. Polska uzyskała ocenę 3 w sześciostopniowej skali, gdzie najwyższą notą jest 1, a najniższą – 5,5.

Ocena, którą międzynarodowa organizacja związkowa przyznała Polsce, oznacza, że dochodzi u nas do regularnego naruszania praw pracowniczych, co umożliwiają przepisy, a pracodawcy i rząd działają na rzecz ograniczania praw zatrudnionych. Przy sporządzaniu rankingu pod uwagę były brane m.in. prawo do zrzeszania się, udziału lub nawoływania do strajku czy negocjacji zbiorowych.

– Trudno mi ocenić, czy nota stawiająca nas dosyć nisko w rankingu jest zasłużona. Mogę odpowiedzieć pytaniem: jak należy ocenić tolerowanie przez państwo i jego prawo możliwości zwolnienia działacza związkowego, który jakiś czas wcześniej został zwolniony i przywrócony do pracy? – komentuje Ewa Kędzior, koordynator ds. ochrony praw związkowych z NSZZ „Solidarność”.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wiesiek(2014-08-01 06:45) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko dlatego ze Komorowski i Tusk prowada polityke antyspoleczna i antypolska polacy sa najbardziej zgnebionym obecnie narodem od czasow hitlerowcow

  Odpowiedz
 • Weto(2014-07-30 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ochrona ? A kto chroni w naszym kraju interesy przedsiębiorcy? NIKT! Państwo przerzuca całkowicie obowiązki i odpowiedzialność za wszystko na firmy! Korwin-Mikke ma rację..DOŚĆ!

  Odpowiedz
 • oburzona(2014-07-30 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  Juz dawno temu pisałam ,ze nasz kraj niczym nie różni się od Burkina Faso. Bez tych czczych badań. Dopóki zwiazki zawodowe będa w strukturach organizacyjnych firm i instytucji -nie ruszymy z miejsca.

  Odpowiedz
 • wieloszczet(2014-07-30 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Jest w naszym Kraju Ktoś i Coś w jednym, co buduje, wygląda na inwestycję miliardową, a zapłata (Bóg zapłać) wystarczająca i niezwykle ciesząca wszystkich , którzy lubią kiwać podatki. Jak będzie porządek w finansach, to ten przodownik taniości zniknie, a może nawet przenieść swoje inwestycje do innego kraju, i co my wtedy będziemy podziwiać...? Chce ktoś gospodarki porządnej, to ustawić warunki jednakowe dla wszystkich, BEZ PRZYWILEJÓW. Bo póki co, na utrzymanie większości pracuje mniejszość. A wojna przecież była dla wszystkich...?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane