statystyki

Polska chroni zatrudnionych w takim samym stopniu jak Uganda i Kongo

autor: Tomasz Zalewski30.07.2014, 07:20; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:16
szef, praca, spotkanie

W tym roku MKZZ poprosił NSZZ „Solidarność” o przygotowanie zbiorczego raportu dotyczącego sytuacji przestrzegania praw pracowniczych.źródło: ShutterStock

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oceniła poziom przestrzegania i ochrony podstawowych praw pracowniczych w naszym kraju na trójkę. MKZZ od wielu lat dokonuje oceny stopnia przestrzegania praw pracowniczych przez poszczególne państwa. W ostatnim raporcie obejmującym okres od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. Polska uzyskała ocenę 3 w sześciostopniowej skali, gdzie najwyższą notą jest 1, a najniższą – 5,5.

Ocena, którą międzynarodowa organizacja związkowa przyznała Polsce, oznacza, że dochodzi u nas do regularnego naruszania praw pracowniczych, co umożliwiają przepisy, a pracodawcy i rząd działają na rzecz ograniczania praw zatrudnionych. Przy sporządzaniu rankingu pod uwagę były brane m.in. prawo do zrzeszania się, udziału lub nawoływania do strajku czy negocjacji zbiorowych.

– Trudno mi ocenić, czy nota stawiająca nas dosyć nisko w rankingu jest zasłużona. Mogę odpowiedzieć pytaniem: jak należy ocenić tolerowanie przez państwo i jego prawo możliwości zwolnienia działacza związkowego, który jakiś czas wcześniej został zwolniony i przywrócony do pracy? – komentuje Ewa Kędzior, koordynator ds. ochrony praw związkowych z NSZZ „Solidarność”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wiesiek(2014-08-01 06:45) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko dlatego ze Komorowski i Tusk prowada polityke antyspoleczna i antypolska polacy sa najbardziej zgnebionym obecnie narodem od czasow hitlerowcow

  Odpowiedz
 • Weto(2014-07-30 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ochrona ? A kto chroni w naszym kraju interesy przedsiębiorcy? NIKT! Państwo przerzuca całkowicie obowiązki i odpowiedzialność za wszystko na firmy! Korwin-Mikke ma rację..DOŚĆ!

  Odpowiedz
 • oburzona(2014-07-30 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  Juz dawno temu pisałam ,ze nasz kraj niczym nie różni się od Burkina Faso. Bez tych czczych badań. Dopóki zwiazki zawodowe będa w strukturach organizacyjnych firm i instytucji -nie ruszymy z miejsca.

  Odpowiedz
 • wieloszczet(2014-07-30 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Jest w naszym Kraju Ktoś i Coś w jednym, co buduje, wygląda na inwestycję miliardową, a zapłata (Bóg zapłać) wystarczająca i niezwykle ciesząca wszystkich , którzy lubią kiwać podatki. Jak będzie porządek w finansach, to ten przodownik taniości zniknie, a może nawet przenieść swoje inwestycje do innego kraju, i co my wtedy będziemy podziwiać...? Chce ktoś gospodarki porządnej, to ustawić warunki jednakowe dla wszystkich, BEZ PRZYWILEJÓW. Bo póki co, na utrzymanie większości pracuje mniejszość. A wojna przecież była dla wszystkich...?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane