– Uruchomienie procedury przetargowej planujemy jeszcze w tym miesiącu – informuje Karolina Świstak z departamentu komunikacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Obecnie pieniądze na założenie firmy można już uzyskać w ramach projektu pilotażowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który jest realizowany w trzech województwach – małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Pożyczka może zostać udzielona w maksymalnej wysokości do 60 tys. zł, przy oprocentowaniu w wysokości zaledwie 0,69 proc. Uruchomienie programu ogólnokrajowego umożliwiła znowelizowana 27 maja br. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.). Zwiększa ona maksymalną kwotę pożyczki – do wysokości 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia (3895,31 zł). Przepisy umożliwiają ubieganie się o pieniądze także osobom zarejestrowanym w urzędach pracy, a nie tylko posiadającym status studenta lub absolwenta uczelni, jak jest w pilotażu.
– Nowy program daje szanse na zdobycie pieniędzy także osobom bezrobotnym, posiadającym doświadczenie zawodowe – podkreśla Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.