statystyki

Pożyczki dla bezrobotnych będą dostępne w całym kraju

autor: Karolina Topolska17.07.2014, 08:00; Aktualizacja: 17.07.2014, 09:49
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Od października na terenie wszystkich województw ruszy program nisko oprocentowanych pożyczek na założenie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych, studentów i absolwentów. Taką informację uzyskaliśmy od Banku Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje jego wdrożenie i realizację. Obecnie BGK rozpoczyna procedurę wyboru pośredników finansowych, którzy będą podpisywać umowy z beneficjentami.

– Uruchomienie procedury przetargowej planujemy jeszcze w tym miesiącu – informuje Karolina Świstak z departamentu komunikacji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie pieniądze na założenie firmy można już uzyskać w ramach projektu pilotażowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który jest realizowany w trzech województwach – małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Pożyczka może zostać udzielona w maksymalnej wysokości do 60 tys. zł, przy oprocentowaniu w wysokości zaledwie 0,69 proc. Uruchomienie programu ogólnokrajowego umożliwiła znowelizowana 27 maja br. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.). Zwiększa ona maksymalną kwotę pożyczki – do wysokości 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia (3895,31 zł). Przepisy umożliwiają ubieganie się o pieniądze także osobom zarejestrowanym w urzędach pracy, a nie tylko posiadającym status studenta lub absolwenta uczelni, jak jest w pilotażu.

– Nowy program daje szanse na zdobycie pieniędzy także osobom bezrobotnym, posiadającym doświadczenie zawodowe – podkreśla Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało jeszcze 10% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane