Firmy muszą przesłać kwartalne i roczne sprawozdania do GUS. Do złożenia niektórych z nich zostaną wybrane losowo.
Jak co roku pracodawcy powinni pamiętać o sprawdzeniu, jakie obowiązki sprawozdawcze będą ich czekać. Zgodnie z przepisami dotyczącymi statystyki publicznej informacje o prowadzonej działalności i jej wynikach mają być przekazywane jednorazowo, systematycznie lub okresowo oraz nieodpłatnie. Terminy, formę i zakres zbieranych danych zawiera rozporządzenie Rady Ministrów określające program badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok. Najważniejsze z nich zostały przedstawione w poniższej tabeli.
Z kolei wzory formularzy sprawozdawczych, kwestionariuszy, ankiet, a także objaśnienia co do sposobu ich wypełniania wskazuje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów (jest ono jeszcze na etapie projektu). Zanim jednak zakłady pracy przystąpią do przekazywania danych za rozpoczęty właśnie rok, muszą jeszcze przesłać informacje odnoszące się do 2013 r. Chodzi tu m.in. o formularz Z-06, który GUS powinien otrzymać do 20 stycznia 2014 r. od jednostek budżetowych oraz podmiotów niezaliczających się do sektora przedsiębiorstw, a do 3 lutego od przedsiębiorstw (dane za cały ubiegły rok).
Za nieprzekazanie sprawozdań w wyznaczonych terminach grozi firmie sankcja w postaci grzywny. Z kolei podanie w nich fałszywych informacji może skutkować grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do 2 lat.
Podstawa prawna
Art. 30–31, art. 56–58 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 591 z późn. zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2013 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej (Dz.U. poz. 1159).
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 13 września 2013 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 (Dz.U. poz. 1223).