Zdecydowana większość, bo 61 proc. ankietowanych, nie zrezygnowałaby z przysługujących wakacji, nawet jeśli pracodawca zaoferowałby rekompensatę finansową - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal wynagrodzenia.pl.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Co ważniejsze, z urlopu wypoczynkowego pracownik nie może zrezygnować – nawet jeśli by chciał. Ekwiwalent pieniężny przysługuje jedynie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Możliwość rezygnacji z urlopu w zamian za korzyści finansowe jest świadczeniem dodatkowym oferowanym przez niektóre przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii. Jak pokazują badania Employee Benefits, 13 proc. pracodawców na Wyspach oferuje tzw. holiday trading. „Świadczenie polega na tym, że pracownik może sprzedać dni wolne, w zamian za równowartość pieniężną. Dni urlopowe można także kupować. To dla pracodawców sposób radzenia sobie z niemożnością udzielenia podwyżek pracownikom” – komentuje Teresa Hantz z Sedlak & Sedlak.

Czy Polscy pracownicy są zainteresowani takim rozwiązaniem? 61 proc. użytkowników portalu wynagrodzenia.pl nie zrezygnowałoby z urlopu. Tę możliwość zdecydowanie odrzuciło 37 proc. ankietowanych. Zainteresowanie możliwością sprzedaży dni wolnych przejawiło 39 proc. ankietowanych.

Jak pokazały wyniki raportu wydanego w 2011 roku przez OECD, Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pod względem ilości godzin spędzonych w pracy wyprzedziła nas tylko Korea Południowa. Nic dziwnego, że mając do wyboru: gotówka albo urlop, nasi rodacy wolą udać się na zasłużony wypoczynek.