Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zmiany dotyczą zwolnienia pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.
Obydwie inspekcje niezbędne dane mają uzyskiwać z rejestru podmiotów, który obsługuje GUS, i z kont płatników prowadzonych przez ZUS.
Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy pracodawca rozpoczynający działalność w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia musi powiadomić o tym właściwe inspekcje.
Obowiązek ten należy spełnić także w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli może to powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Dziś przedsiębiorca ma prawo dokonać elektronicznego zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy bez osobistej wizyty w urzędzie. Wystarczy, że firma posiada konto e-mail, na które adresowana będzie wszelka korespondencja. Mimo tych ułatwień w 2011 r. w toku kontroli inspektorzy pracy stwierdzili, że ponad 1,6 tys. pracodawców nie dopełniło obowiązku powiadomienia PIP o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. W związku z tym nałożyli na nich mandaty na łączną kwotę 300 tys. zł.
Realizacja założeń przyjętych przez rząd według Banku Światowego oznaczać będzie eliminację dwóch z sześciu procedur rejestracyjnych przy zakładaniu firmy (nie będzie konieczna rejestracja w inspekcjach: pracy i sanitarnej). A to w rezultacie spowoduje skrócenie czasu rejestracji o dwa dni.
Jednocześnie firmy rozpoczynające działalność gospodarczą mają otrzymywać od naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenie o nadaniu numeru NIP w ciągu trzech dni (teraz jest to 14 dni). Oznacza to, że rejestracja firmy w skarbówce ma być krótsza, a przedsiębiorca będzie mógł wcześniej rozpocząć działalność.
Etap legislacyjny
Rząd przyjął