Zły stan zdrowia chroni pracownika przed zwolnieniem. Jeśli jednak trwa za długo, firma może rozstać się z nim z dnia na dzień. Wypowiedzenie uzasadniają też krótkie, ale częste nieobecności podwładnego z tego powodu.

Czy zwolnienie lekarskie zawsze uratuje etat

W firmie zapowiedziano zwolnienia. W takiej sytuacji wielu pracowników wzięło zwolnienia lekarskie. Jeden z nich nie oddał jednak tego dokumentu do kadr i pokazał je dopiero wtedy, gdy pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. Czy w takiej sytuacji zaświadzcenie lekarskie chroni go przed rozwiązaniem umowy?

Czy dojdzie do rozwiązania umowy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Tak się tym przejął, że trafił do szpitala. Czy mimo choroby pracownika jego umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia?

Czy obecność w pracy umożliwia wypowiedzenie

Pracownik z samego rana udał się do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie. Od razu zaniósł je do firmy gdzie kadrowa wręczyła mu wypowiedzenie tłumacząc, że przecież jest w pracy więc pracodawca ma pełne prawo aby mu je dać. Czy rzeczywiście obecność pracownika w pracy znosi ochronę stosunku pracy?

Czy częste choroby mogą uzasadniać zwolnienie

Pracodawca zwolnił pracownice ze względu na jej częste nieobecności w pracy z powodu choroby co dezorganizowało prace w firmie. Czy częste niedyspozycje pracownika mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy?

Czy praca przez część dniówki wyklucza ochronę

Pracownik poślizgnął się w pracy i złamał nogę na terenie zakładu pracy. W czasie oczekiwania na przyjazd pogotowia przełożony wręczył mu wypowiedzenie umowy twierdząc, że tego dnia jeszcze może bo pracownik był obecny w pracy. Czy takie wypowiedzenie jest prawidłowe?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy chory może stracić pracę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.