NSSZ „Solidarność” twierdzi, że nasza władza sądownicza narusza ratyfikowaną konwencję dotyczącą wolności związkowej i prawa do organizowania się.
Według oceny związkowców do naruszenia międzynarodowych zobowiązań doszło wskutek wydania przez sąd cywilny postanowienia zakazującego organizowania oraz prowadzenia strajku. 20 marca LOT Aircraft Maintenance Services z siedzibą w Warszawie zgłosił do sądu cywilnego roszczenie o ustalenie, że strajk jest niezgodny z przepisami, wnosząc jednocześnie o zakazanie jego prowadzenia. Roszczenie zgłoszono na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub braku stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Sąd przychylił się do wniosku pracodawcy i wydał postanowienie zakazujące strajku prowadzonego w związku z legalnie wszczętym i zarejestrowanym w Państwowej Inspekcji Pracy sporem zbiorowym. Zarzuty NSZZ „Solidarność” dotyczą tego, że sąd cywilny wydał orzeczenie skutkujące przerwaniem akcji protestacyjnej bez badania jej legalności. Ponadto postanowienie wydane zostało na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Związkowcy nie byli nawet poinformowani o jego terminie, a sąd bez przeprowadzenia rozprawy i postępowania dowodowego uznał przedstawione przez pracodawcę argumenty za pewne.
W skardze związkowcy podkreślają, że obowiązujące w Polsce przepisy zbiorowego prawa pracy w zakresie prowadzenia sporów zbiorowych są zgodne z konwencjami oraz innymi aktami prawa międzynarodowego. Jednakże władza powinna zadbać o ich właściwe stosowanie w praktyce sądowej.
– W celu prawidłowej realizacji ratyfikowanej konwencji nr 87 MOP, niezbędne jest jasne określenie, że sąd cywilny nie może na posiedzeniu niejawnym udzielić pracodawcy zabezpieczenia w postaci wprowadzenia zakazu organizowania oraz prowadzenia strajku i że narusza zagwarantowaną w międzynarodowych przepisach wolność związkową – wyjaśnia Ewa Podgórska-Rakiel, ekspert biura prawnego KK NSZZ „Solidarność”.

365 sporów zbiorowych zarejestrowała PIP w 2011 r.

To nie pierwsza skarga do MOP. Ostatnio związkowcy skutecznie kwestionowali ograniczenia prawa do zrzeszania się w związki zawodowe osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Komitet Wolności Związkowej MOP uznał argumentację związku i wezwał rząd do zmiany przepisów, aby umożliwić wszystkim bez względu na formę zatrudnienia możliwość organizowania się w związkach zawodowych. MOP nie może nakazać wprowadzenia zmian w przepisach, może jedynie wydawać zalecenia, które jednak ze względu na ochronę wizerunku i reputacji na arenie międzynarodowej powinny być zrealizowane.