statystyki

Brexit to zmiany również w transgranicznym zatrudnieniu

autor: Dr Michał Kacprzyk, Ll.M., Marta Dudczak19.11.2020, 09:08; Aktualizacja: 19.11.2020, 11:22
Status obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w państwach członkowskich UE ulegnie zasadniczej zmianie

Status obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w państwach członkowskich UE ulegnie zasadniczej zmianieźródło: ShutterStock

Choć do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię pozostało tylko sześć tygodni, to wciąż jest wiele niewiadomych. Pewne jest jednak, że beneficjenci umowy o wystąpieniu zachowają swoje uprawnienia.

Brexit przyniesie wiele wyzwań. Stworzy też nową rzeczywistość, na którą nie wszyscy jesteśmy jeszcze przygotowani, a z którą będziemy musieli się zmierzyć już za sześć tygodni. Dotyczy to również sfery mobilności pracowników pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Status obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w państwach członkowskich UE ulegnie zasadniczej zmianie. Częściowo zachowają oni swoje uprawnienia pobytowe, o ile wcześniej zamieszkiwali na terytorium danego kraju. Wielka Brytania stanie się jednak państwem trzecim dla Unii Europejskiej, konsekwencją czego będzie wyłączenie stosowania swobody przepływu pracowników. Zatrudnienie obywateli UE w Wielkiej Brytanii czy Brytyjczyków w państwach członkowskich UE będzie wymagało uzyskania odpowiednich zezwoleń. Ograniczeniom podlegać będzie także delegowanie pracowników do/lub z Wielkiej Brytanii.

Na podstawie umowy o wystąpieniu

Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapewniła osobom dotychczas korzystającym ze swobody przepływu osób możliwość kontynuowania pobytu w dotychczasowym miejscu. Uprawnienie przysługuje, jeśli przed upływem okresu przejściowego Brytyjczyk lub obywatel UE lub członkowie ich rodzin korzystają z prawa pobytu oraz zamierzają pozostać w danym kraju po 31 grudnia 2020 r. Ważne, aby wjazd nastąpił przed tą datą. Beneficjenci umowy zachowają nie tylko prawo do pobytu w konkretnym państwie, ale również prawo do pracy na dotychczasowych warunkach, tj. bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów. Uprawnienia te nabywane są na podstawie umowy o wystąpieniu, przy założeniu spełnienia wskazanych warunków. Państwa będące jej stronami nie mogą uzależnić nabycia prawa przez obywateli od dodatkowych przesłanek. Mogą jednak zobowiązać osoby pozostające na ich terytorium, począwszy od 2021 r., do przejścia przez procedurę potwierdzenia nabycia uprawnień na podstawie umowy o wystąpieniu. Tym samym przyznanie statusu może być potwierdzone przez dodatkowe dokumenty. Przy czym ich wydawanie zależy od państwa-strony umowy o wystąpieniu.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane