statystyki

Co czwarty pracownik zdalny, co czwarta firma w chmurze

autor: Elżbieta Rutkowska29.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.10.2020, 07:33
Znaczna większość gospodarstw domowych w kraju jest już wyposażona w podstawowe narzędzie do zdalnej pracy i nauki. Dostęp do internetu w br. posiada 90,4 proc. z nich.

Znaczna większość gospodarstw domowych w kraju jest już wyposażona w podstawowe narzędzie do zdalnej pracy i nauki. Dostęp do internetu w br. posiada 90,4 proc. z nich.źródło: ShutterStock

Z możliwości pracy zdalnej skorzystał w Polsce podczas tegorocznej pandemii koronawirusa niemal co czwarty zatrudniony – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Średnią obniża fakt, że w zawodach robotniczych zastosowanie tego modelu jest przeważnie niemożliwe – dlatego zdalnie pracowało niespełna 2 proc. takich osób. Najwyższy odsetek telepracy odnotowano w zawodach związanych z ICT (67,8 proc.).

Znaczna większość gospodarstw domowych w kraju jest już wyposażona w podstawowe narzędzie do zdalnej pracy i nauki. Dostęp do internetu w br. posiada 90,4 proc. z nich. W porównaniu z ub.r. najbardziej zwiększył się udział gospodarstw z szerokopasmowym łączem mobilnym (o 12,4 pkt proc.), ale przybyło też łączących się z siecią przez szerokopasmowe łącze stacjonarne (o 5,4 pkt proc.). W roku pandemii wzrosła też popularność zakupów internetowych. W br. odsetek osób w wieku 16‒74 lata, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiły tą drogą towary lub usługi, wyniósł 60,9 proc. – o 7,0 pkt proc. więcej niż w ub.r.

W porównywalnym tempie (6,9 pkt proc. względem 2019 r.) rośnie wykorzystanie chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach – obecnie po takie usługi sięga prawie jedna czwarta firm (24,4 proc.). GUS podaje też, że 7,1 proc. przedsiębiorstw wykorzystywało roboty, a 16,6 proc. – internet rzeczy.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane