Zakażenie koronawirusem: Odpowiedzialność pracodawcy i pracownika

16.10.2020, 07:15; Aktualizacja: 16.10.2020, 07:20
Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, gdy do zakażenia dojdzie w miejscu pracy

Jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, gdy do zakażenia dojdzie w miejscu pracyźródło: ShutterStock

Czy pracodawca może ponosić odpowiedzialność za zakażenie się pracownika w miejscu pracy? Jakie konsekwencje grożą pracownikowi, który oszuka pracodawcę, że jest na kwarantannie lub w izolacji? Na te i szereg innych pytań odpowiadamy w tekście:

Czy pracodawca może ponosić odpowiedzialność za zakażenie się pracownika w miejscu pracy?

Eksperci wskazują, że pandemia nie wpłynęła za zasady odpowiedzialności pracodawcy za zdrowie i życie jego pracowników. Nadal przesłanką do zastosowania kary wobec pracodawcy za ten obszar jest łamanie przez podmiot zatrudniający zasad bhp.

– Na zakres odpowiedzialności pracodawcy za stan bhp w zakładzie pracy nie wpływają też obowiązki pracowników w tym obszarze, jak również powierzenie wykonywania zadań bhp specjalistom zewnętrznym. Czyli pracodawca co do zasady nie może zwolnić się z ponoszenia odpowiedzialności w tym zakresie – wyjaśnia Agata Kałwińska, prawnik w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.

Prawniczka wskazuje, że jeśli pracodawca nie zapewni pracownikom faktycznego bezpieczeństwa to – zgodnie w wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1980 r., sygn. I PR 87/80 – naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą. – Aby jednak móc wnosić o odszkodowanie, pracownik musiałby wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy swoją szkodą (zarażenie się koronawirusem) a działaniem lub zaniechaniem pracodawcy – zastrzega.

Niezależnie od odpowiedzialności odszkodowawczej, w razie narażenia na zakażenie w firmie, w grę wchodzi także ryzyko popełnienia przez pracodawcę wykroczenia lub przestępstwa przeciwko prawom pracowników.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • KriSkros(2020-10-16 09:21) Zgłoś naruszenie 84

  tak...lepiej w domu siedzieć pracownikom i straszyć pracodawców, ludzie się ciszą że mogą pracować normalnie, a jak ktoś ma podejście do swojego pracodawcy odszkodowawcze w dobie kryzysu to chyba tylko takie artykuły mogą podsunąć mu taki bzdurny pomysł, no ale kancelarie prawne muszą z czegoś żyć. Zawsze swoimi czerwonymi noskami coś wyniuchają.

  Odpowiedz
 • Miller(2020-10-16 18:14) Zgłoś naruszenie 62

  Państwo i ci złodzieje którzy są przy rzłobie dbają tylko o siebie,a zwykłego człowieka mają w *********** się tylko zastraszanie,karanie i pozostawienie samym sobie, nawet okradają z zasiłku chorobowego, gdzie my nie wybieramy sobie choroby.Niczym nie różni się od poprzedników obecna banda kłamców.

  Odpowiedz
 • Belfer(2020-10-17 06:59) Zgłoś naruszenie 41

  Dobry przykładem jest szkoła - zakład pracy dla nauczycieli w którym pracodawca nie zapewnia możliwości dystansowania się od osób, nie zapewnia środków ochrony osobistej, niczego nie zapewnia najsłabszej grupie zawodowej ktorara zepchnięta została przez PiS do kąta za próby strajkowania o godność zawodu nauczycielskiego

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KrisKros(2020-10-16 09:09) Zgłoś naruszenie 47

  czyli pracodawcy już mają się bać pozwów o odszkodowania, a pracownicy najlepiej w domu siedzieć i nie pracować.... brawo

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ela(2020-10-16 17:01) Zgłoś naruszenie 41

  Pracodawcy mają ponosić odpowiedzialność, a służba zdrowia za nie przyjęcie chorego nie odpowiada. .

  Odpowiedz
 • Nnn (2020-10-16 15:33) Zgłoś naruszenie 41

  I tak powinno być

  Odpowiedz
 • Mika(2020-11-16 16:13) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie się dowiedziałam że firma w której pracuję żąda abym podpisała BHP że w razie zakażenia covit nie ponoszą odpowiedzialności .Pracuję w firmie Naprzód na stanowisku sanitariusza szpitalnego .Czy to jest zgodne z prawem

  Odpowiedz
 • Mika 16 11 2020(2020-11-16 16:16) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie się dowiedziałam że firma w której pracuję żąda abym podpisała BHP że w razie zakażenia covit nie ponoszą odpowiedzialności .Pracuję w firmie Naprzód na stanowisku sanitariusza szpitalnego .Czy to jest zgodne z prawem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane