statystyki

Internetowy konkurs na urzędnika nie może dyskryminować

23.09.2020, 19:00
urzędnik

Ustawodawca przewidział, że informacja o wolnych stanowiskach, na które wymagane jest przeprowadzanie konkursu, jest upowszechniana przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu dostępnym w siedzibie urzędu, w biuletynach informacji publicznej właściwego urzędu oraz KPRM (art. 28 ust. 1 u.s.c.)źródło: ShutterStock

Dyrektor generalny z uwagi na pandemię chce przeprowadzać nabory na wolne stanowiska w formie zdalnej. Czy przepisy pozwalają na takie rozwiązanie?

Tak. Prawnie nie ma przeszkód, by nabór na wolne stanowiska w służbie cywilnej przeprowadzić w całości lub częsci zdalnie. Pamiętać należy jednak o tym, że obywatele korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 60 konstytucji), a zgodnie z art. 6 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 265) każdy obywatel ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach w służbie cywilnej, a nabór jest otwarty oraz konkurencyjny (z wyjątkiem wyższych stanowisk, które obsadzane są w drodze powołania).

Stąd wybór formy zdalnej nie może być ze szkodą dla rzetelności tego procesu. Ustawodawca przewidział, że informacja o wolnych stanowiskach, na które wymagane jest przeprowadzanie konkursu, jest upowszechniana przez umieszczenie ogłoszenia o naborze w miejscu dostępnym w siedzibie urzędu, w biuletynach informacji publicznej właściwego urzędu oraz KPRM (art. 28 ust. 1 u.s.c.). Określone zostało również, co powinno zawierać ogłoszenie o naborze, wskazano m.in. na obowiązek podania terminu, jak też miejsce składania dokumentów. Przy czym w mojej ocenie możliwe jest uznanie, że „miejscem składania dokumentów” jest skrzynka pocztowa urzędu, najlepiej przeznaczona wyłącznie na potrzeby przeprowadzania naborów. Ustawodawca nie uregulował sposobu prac komisji przeprowadzającej nabór, jedynie w art. 29a ust. 1 u.s.c. wskazał, że wyłania ona pięciu najlepszych kandydatów, których przedstawia dyrektorowi generalnemu (kierownikowi) urzędu, oraz w art. 29a ust. 2 u.s.c., gdzie przesądził, że we wskazanym w nim przypadku wybiera on spośród nich osobę niepełnosprawną. 


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane