statystyki

Ustawa o cudzoziemcach pomoże Białorusinom

autor: Dorota Beker21.09.2020, 20:00
W toku prac sejmowych do poprawki do ustawy wprowadziła komisja administracji i spraw wewnętrznych. Poseł Paweł Hreniak (PiS) argumentował w trakcie posiedzenia, że bezpośrednim powodem zmian jest bieżąca sytuacja na Białorusi.

W toku prac sejmowych do poprawki do ustawy wprowadziła komisja administracji i spraw wewnętrznych. Poseł Paweł Hreniak (PiS) argumentował w trakcie posiedzenia, że bezpośrednim powodem zmian jest bieżąca sytuacja na Białorusi.źródło: ShutterStock

Osoby posiadające wizę humanitarną będą mogły na jej podstawie podjąć legalnie pracę na terytorium Polski. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przyjęta przez Sejm na ostatnim posiedzeniu.

Regulacja ta ma implementować do polskiego prawa przepisy unijne. Bowiem rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1155 zmienione zostało rozporządzenie nr 810/2009, stanowiące unijny kodeks wizowy. Znacząca część zaproponowanych przepisów ma na celu dostosowanie polskich regulacji do standardów Visa Waiver, czyli amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Główne wdrażane nią zmiany to wprowadzenie kategorii urzędnika imigracyjnego, zaostrzenie standardów ubezpieczenia medycznego cudzoziemca oraz zmiany w terminach na załatwienie sprawy wizowej.

W toku prac sejmowych do poprawki do ustawy wprowadziła komisja administracji i spraw wewnętrznych. Poseł Paweł Hreniak (PiS) argumentował w trakcie posiedzenia, że bezpośrednim powodem zmian jest bieżąca sytuacja na Białorusi. – Obecnie konsulowie mogą wydawać wizy ze względów humanitarnych. Poprawka powoduje, że osoby, które taką wizę otrzymają, również będą mogły legalnie wykonywać pracę na terytorium RP – tłumaczył. Dlatego też ustawa została uzupełniona o nowelizację przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1409.).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane