statystyki

Do kiedy pracownikom przysługuje okres ochronny w związku z dofinansowaniem z tarczy?

autor: Patrycja Otto03.09.2020, 10:15; Aktualizacja: 03.09.2020, 10:33
Przedsiębiorcy nie muszą się już obawiać niekorzystnej dla nich wykładni prawa. Jak bowiem wynika z ustaleń DGP, wojewódzkie urzędy pracy stosują obecnie jednolitą (i korzystną dla firm) interpretację w tej sprawie.

Przedsiębiorcy nie muszą się już obawiać niekorzystnej dla nich wykładni prawa. Jak bowiem wynika z ustaleń DGP, wojewódzkie urzędy pracy stosują obecnie jednolitą (i korzystną dla firm) interpretację w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Do niedawna zdarzały się interpretacje, że wpływa ona na czas trwania zakazu wypowiadania umów o pracę pracownikom objętym dofinansowaniem. Na szczęście urzędy stosują już odmienną wykładnię.

Wśród przedsiębiorców pojawiały się pytania o to, do kiedy ich pracownikom przysługuje okres ochronny w związku z dofinansowaniem uzyskanym z tarczy antykryzysowej. Zarówno w przypadku dotacji z art. 15g, jak i z art. 15gg specustawy o COVID-19 (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. poz. 374, ost.zm. Dz.U. poz. 1423) wprowadzono bowiem zakaz wypowiadania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników (dotyczący osób, na które uzyskano pomoc finansową). Wątpliwości firm budziły jednak pojawiające się niekiedy interpretacje urzędników, wedle których zakaz ten miałby obowiązywać aż do czasu otrzymania ostatniej transzy dofinansowania z urzędu pracy, w sytuacji gdy przelew jest dokonywany już po zakończeniu okresu, na który był składany wniosek. Czyli np. w przypadku gdy wniosek dotyczył czerwca i lipca, a transza za lipiec została przelana pracodawcy dopiero 15 sierpnia, okres ochronny miałby trwać aż do połowy sierpnia.

WUP-y jednolicie

Przedsiębiorcy nie muszą się już obawiać niekorzystnej dla nich wykładni prawa. Jak bowiem wynika z ustaleń DGP, wojewódzkie urzędy pracy stosują obecnie jednolitą (i korzystną dla firm) interpretację w tej sprawie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane