statystyki

W czasie przestoju pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop

autor: Aleksandra Trzcińska06.08.2020, 12:25; Aktualizacja: 06.08.2020, 12:32
książka, lato, urlop, wakacje, czytanie

Możliwość zdecydowania przez pracodawcę o czasie wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego została ostatnio dodatkowo uregulowana w tarczy antykryzysowej 4.0źródło: ShutterStock

W związku z koronawirusem w odniesieniu do części produkcji wprowadziliśmy przestój ekonomiczny. Wielu pracowników ma zaległe urlopy wypoczynkowe, wobec czego zastanawialiśmy się, czy możemy nakazać ich wykorzystanie w zakresie, w jakim pozwala na to prawo? Niektórzy pracownicy pytają też, czy nawet w okresie przestoju powinni złożyć wniosek o urlop, gdyby chcieli skorzystać z wypoczynku w czasie wakacji. A także czy tak samo byłoby w przypadku skorzystania z urlopu na żądanie? Wreszcie, czy tożsame zasady dotyczyłyby sytuacji, gdybyśmy korzystali z przestoju na podstawie kodeksu pracy?

Objęcie pracowników przestojem na podstawie art. 81 kodeksu pracy bądź przestojem ekonomicznym na podstawie art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nie ogranicza prawa pracowników do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to również tzw. urlopu na żądanie.

Kiedy ustalamy i w jakiej formie

Zgodnie z kodeksem pracy termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego uzgadniają wspólnie pracownik i pracodawca. Co do zasady powinien on zostać ustalony w planie urlopów. Jeżeli natomiast u danego pracodawcy takiego planu się nie sporządza, wówczas termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony po porozumieniu z pracownikiem. Wyjątkiem od tej zasady jest skorzystanie przez pracownika z prawa do urlopu na żądanie. Wówczas może on złożyć wniosek o udzielenie urlopu nawet w dniu, w którym chciałby z niego skorzystać – najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy według obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy. Choć pracownik nie musi ustalać z pracodawcą terminu urlopu na żądanie, ten drugi w wyjątkowych sytuacjach może odmówić jego udzielenia. Jak uznał Sąd Najwyższy, może to mieć miejsce ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes pracodawcy wymagałby obecności danego pracownika w pracy w okresie określonym w żądaniu udzielenia urlopu (wyrok SN z 7 listopada 2013 r., sygn. SNO 29/13).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane