statystyki

Zleceniobiorca wreszcie sam złoży wniosek o postojowe. Wykonujący umowę o dzieło nadal nie

autor: Joanna Śliwińska30.07.2020, 11:30; Aktualizacja: 30.07.2020, 13:14
Samodzielne złożenie wniosku przez zleceniobiorcę nie oznacza, że zleceniodawca nie będzie brał udziału w postępowaniu. ZUS może zwrócić się do niego o udzielenie potrzebnych informacji.

Samodzielne złożenie wniosku przez zleceniobiorcę nie oznacza, że zleceniodawca nie będzie brał udziału w postępowaniu. ZUS może zwrócić się do niego o udzielenie potrzebnych informacji.źródło: ShutterStock

Pozwoliła na to kolejna nowelizacja specustawy, która weszła w życie 24 lipca. Wykonujący umowę o dzieło takiej możliwości nadal nie mają i wciąż są zależni od firmy, dla której pracowali.

Specustawa o COVID-19 w wersji obowiązującej do 24 lipca pozwalała złożyć wniosek o świadczenie postojowe tylko płatnikowi, który robił to w imieniu zleceniobiorcy lub innej osoby wykonującej umowę o świadczenie usług. Taka sama zasada obowiązywała w przypadku zamawiających w stosunku do wykonujących umowy o dzieło.

!Samodzielne złożenie wniosku przez zleceniobiorcę nie oznacza, że zleceniodawca nie będzie brał udziału w postępowaniu. ZUS może zwrócić się do niego o udzielenie potrzebnych informacji.

Ustawodawcy najprawdopodobniej chodziło o uproszczenie samego rozpatrywania wniosku. Dzięki temu ZUS niejednokrotnie oszczędzał czas. Gdyby bowiem wniosek zleceniobiorcy lub wykonującego umowę o dzieło okazał się niekompletny albo błędnie wypełniony, to i tak musiałby skontaktować się z firmą. Jednak niedługo po wejściu w życie pierwszej wersji specustawy o COVID-19 okazało się, o czym pisaliśmy, że wiele osób świadczenia otrzymać nie może, bo firmy, z którymi współpracowały, odmawiają złożenia wniosku albo opóźniają jego złożenie. Przepisy, które wprost pozwoliły zleceniobiorcy złożyć wniosek samodzielnie, zaczęły obowiązywać dopiero po ponad trzech miesiącach.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane