statystyki

Nie tak łatwo obliczyć istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń z tarczy 4.0

autor: Marta Murek16.07.2020, 10:04; Aktualizacja: 16.07.2020, 10:04
W tarczy 4.0 przewidziano kolejne rozwiązanie mające na celu amortyzowanie skutków pandemii w zakładach pracy.

W tarczy 4.0 przewidziano kolejne rozwiązanie mające na celu amortyzowanie skutków pandemii w zakładach pracy.źródło: ShutterStock

Obniżenie wymiaru czasu pracy lub objęcie pracowników przestojem ekonomicznym uzależnione jest od zanotowania zwiększenia udziału kosztów wynagrodzenia w przychodach pracodawcy w miesiącu wybranym co najmniej o 5 proc. w porównaniu do miesiąca bazowego. Nie jest to jedyny warunek.

W tarczy 4.0 przewidziano kolejne rozwiązanie mające na celu amortyzowanie skutków pandemii w zakładach pracy. Zgodnie z art. 15gb specustawy o COVID-19 pracodawca, u którego wystąpił spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług w następstwie wystąpienia koronawirusa i w związku z tym wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, może obniżyć wymiar czasu pracy lub objąć pracownika przestojem ekonomicznym na zasadach wskazanych w przepisie. Zastosowanie powyższego zależy więc od wyliczenia przez pracodawcę, czy doszło u niego do istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. Przepis, oprócz jego dość skomplikowanego brzmienia, zawiera postanowienia, które mogą być interpretowane na wiele sposobów. To powoduje, że powstają istotne wątpliwości co do tego, jak prawidłowo obliczyć taki wzrost. Na które z nich pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

miesiąc na dwa sposoby

W pierwszej kolejności pracodawca powinien zdecydować, które miesiące staną się podstawą do dokonania wyliczeń. Okresem porównawczym może być zarówno miesiąc kalendarzowy, jak i – w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna w dowolnym dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego – miesiąc, za który będziemy uznawać 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych. Ważne, aby wybrany miesiąc znajdował się w przedziale pomiędzy 1 marca 2020 r. a – w uproszczeniu – dniem, w którym pracodawca dokonywać będzie obliczeń.

Porównaniu będą podlegały: miesiąc wybrany przez pracodawcę, a więc taki, co do którego istnieje podejrzenie, że koszty wynagrodzeń uległy zwiększeniu w stosunku do przychodów, i poprzedzający go miesiąc bazowy. Na przykład miesiącem wybranym może być zarówno kwiecień 2020 r., jak i okres od 13 kwietnia do 12 maja 2020 r., a wtedy miesiącami bazowymi będą odpowiednio: marzec 2020 r. i okres od 14 marca do 12 kwietnia 2020 r.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • witek(2020-07-28 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Za ten program rząd u mnie ma wielkiego plusa. Szybko, prosto i sprawnie otrzymałem subwencje, a zawsze też była i infolinia 800 800 120 do pomocy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane