statystyki

Wirus obciął pensje imigrantów. Zarobki cudzoziemców spadły aż o 10 proc.

autor: Marek Chądzyński01.07.2020, 09:33; Aktualizacja: 01.07.2020, 09:34
Polacy nie chcą dziś wykonywać wielu prac, zbyt ciężkich i źle płatnych

Polacy nie chcą dziś wykonywać wielu prac, zbyt ciężkich i źle płatnychźródło: ShutterStock

Wystarczyły dwa tygodnie lockdownu w marcu, by zarobki cudzoziemców uzyskiwane w Polsce spadły w ciągu całego I kwartału aż o 10 proc.

Wynagrodzenia wypłacone cudzoziemcom pracującym w Polsce wyniosły w I kwartale niecałe 5,6 mld zł. To o ok. 660 mln zł mniej niż w IV kwartale 2019 r. i najmniej od połowy 2018 r. – Trudno znaleźć inne wytłumaczenie niż pierwsze skutki pandemii. Zanim do niej doszło, polski rynek pracy był rozgrzany i choć tempo napływu obcokrajowców szukających zatrudnienia u nas było wolniejsze, to jednak nadal ich liczba rosła. Wybuch pandemii i zamknięcie granic musiały to zmienić – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Efekty ograniczenia ruchu granicznego i wprowadzonych obostrzeń, szczególnie dwutygodniowej kwarantanny po wjeździe do Polski, widać już było w innych danych. Według GUS liczba cudzoziemców, którzy przekroczyli polską granicę, była w I kwartale prawie o 12 proc. mniejsza niż rok wcześniej.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ela(2020-07-01 10:48) Zgłoś naruszenie 90

  Po co takie stygmatyzowanie? Przecież Polakom też spadły pensje.

  Odpowiedz
 • Niektórym polakom o 20%(2020-07-03 07:51) Zgłoś naruszenie 40

  Cudzoziemcom o 10% a niektórym Polskim obywatelom o 20% i artykułu nie ma o tym.

  Odpowiedz
 • Kazimierz(2020-07-02 11:21) Zgłoś naruszenie 22

  Zbliża się wojna za rok ludzie będą się bić o jedzenie zostaną ruiny i nic Ludzie będą mieszkać w ziemiankach.

  Odpowiedz
 • Inspektor Ubezpieczeniowy(2020-07-07 15:13) Zgłoś naruszenie 10

  .....Chciałem poruszyć temat ogólnokrajowego" pisku" ubezpieczycieli rożnych formacji Którzy przez swoje sponsorowane artykuły udowadniają Wszystkim w tym Rzecznikowi Finansowemu że Covid 19 to nie efekt wypadku lecz choroby i co zwalnia Ich z odpowiedzialności za wypłaca nie zazwyczaj kosztowniejszych dla wypadków odszkodowań lub zwrotów za „wypadkowe uporczywe leczenie”. Szanowni Państwo nie dajcie się robić w „bambuko”. Wypadek to przede wszystkim działanie przyczyny zewnętrznej powodujące uszkodzenia ciała, roztrój zdrowia a nawet śmierć. Przyczyną zewnętrzna jest KoronaVirus którego wyłączenia zazwyczaj wg dotychczasowych OWU nie spotkacie .W umowach należy badać jaki był zgodny zamiar stron -wyrok SN. Przyczyna zewnętrzna w określeniu nie oznacza tylko przyczyny fizycznej ,chemicznej ale także biologicznej. Ponieważ zgodnie z wyrokami oraz SN i KC ...Art. 384 Kodeks cywilny (KC) . § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą oraz „Wątpliwości należy tłumaczyć na niekorzyść strony, która redagowała umowę”itp to dla przykładu Kto nie przewidział w OWU skutki działania wirusów jako przyczyny zewnętrznej biologicznej ale powodującej chorobowo obronną reakcje organizmu na czynnik zewnętrzny który za ten stan odpowiada czyli roztrój zdrowia ten ponosi za to winę i skutek obowiązku wypłaty odszkodowania. Dla przykładu inne OWU i innych firm przewidują różne wyłączenia w tym Koronywirusów które wywołują COVID -19 co dowodzi ,ze ubezpieczyciele z powyższego uzasadnienia zdawali sobie sprawę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane