statystyki

Koronawirus a przedłużenie pobytu na terytorium innego państwa: Jakie składki, gdy pracownik nie może wrócić do kraju?

autor: Katrzyna Serwińska, Tomasz Kret04.06.2020, 09:26; Aktualizacja: 04.06.2020, 09:30
Uniwersalne zasady dotyczą państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarskiego. W przypadku innych krajów reguły są określone w umowach bilateralnych.

Uniwersalne zasady dotyczą państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarskiego. W przypadku innych krajów reguły są określone w umowach bilateralnych.źródło: ShutterStock

Uniwersalne zasady dotyczą państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarskiego. W przypadku innych krajów reguły są określone w umowach bilateralnych.

W sytuacji ograniczeń w przemieszczaniu się z jednego państwa do drugiego spowodowanych zagrożeniem COVID-19 wielu pracowników zmuszonych zostało do przedłużenia swojego pobytu na terytorium państwa, w którym świadczą pracę lub na terytorium państwa, w którym zamieszkują (np. z powodu przepisów o przymusowej kwarantannie dla osób przekraczających polską granicę). Tymczasem długość pobytu na terytorium konkretnego kraju ma zwykle wpływ na sytuację podatkową pracownika.

Może spowodować powstanie obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne pracownika w innym państwie, niż miało to miejsce wcześniej. Poniżej omówiliśmy typowe przypadki. W przykładach użyto co prawda Niemiec, jednak wskazane w nich skutki mają charakter uniwersalny i dotyczą – co do zasady – wszystkich państw członkowskich UE i EOG z uwzględnieniem ewentualnych odrębności wynikających z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku pozostały państw skutki będą uzależnione od postanowień odpowiednich umów bilateralnych, a w razie ich braku od regulacji polskich i obowiązujących w drugim państwie. Przy czym przez sformułowanie „pracownik z Polski” lub z innego kraju należy rozumieć pracownika będącego rezydentem podatkowym Polski lub danego innego państwa.

scenariusz 1

Pracownik z Polski zatrudniony przez podmiot niemiecki i zwykle świadczący pracę tylko na terytorium Niemiec


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane